Z jakich materiałów wykonuje się kostkę brukową?

Szeroki wybór materiałów na kostkę brukową pomaga w odpowiednim dostosowaniu pokrycia drogi do jej otoczenia lub form architektonicznych występujących w pobliżu. Niektóre z nich wyglądają bardzo estetycznie, ponieważ charakteryzują się różnymi kolorami i kształtami. Z jakich materiałów możemy skorzystać decydując się na położenie kostki brukowej?

Kostki zwykłe i szlachetne

Kostka brukowa znakomicie wygląda na dużych i płaskich powierzchniach, takich jak: tereny skwerów i parków, drogi dojazdowe, chodniki czy ścieżki w ogrodzie. Możemy spotkać jej zwykłą odmianę lub „szlachetną” – poddawaną procesom chemicznym i czynnościom mechanicznym, które zmieniają jej powierzchnię oraz strukturę. Dzięki temu może przypominać kamień łupany lub kocie łby.

Podział kostek brukowych ze względu na materiał wykonania

Kształty, wymiary oraz kolory kostki brukowej zależą od jej zastosowania. W zależności od surowca możemy wyróżnić:

  • kostki betonowe
  • kostki ceramiczne
  • kostki kamienne – granitowe, bazaltowe
  • kamień polny

Najpopularniejszym rodzajem kostki brukowej jest kostka betonowa, którą cechuje odporność na wysokie i niskie temperatury, łatwość układania i czyszczenia oraz dość przystępna cena. Jest produkowana w procesie zagęszczenia mieszanki betonowej, a ta z kolei powstaje przy użyciu odpowiednich materiałów sypkich.

W budownictwie, np. do budowy dróg podjazdowych używa się kostki granitowej, która jest bardzo wytrzymała oraz kwasoodporna, daje możliwość łatwego cięcia i polerowania, a także charakteryzuje się walorami estetycznymi.

Kamień polny daje możliwość ułożenia kostki o specyficznym wyglądzie i nieregularnym kształcie. Nie pasuje on do wszystkich miejsc – można się na niego zdecydować np. do wykonywania obrzeży ogrodowych.

Warto pamiętać, że producenci kostki brukowej prześcigają się również w barwieniu produktów na rozmaite kolory. Mogą nawet zaproponować swoim klientom imitacje kamieni naturalnych – piaskowca lub marmuru – zauważa Radosław Kamecki, właściciel firmy zajmującej się robotami ziemnymi i drogowymi.

śr. ocena 6 / głosów 5