Jak wybrać piasek odpowiedni do zapraw?

Jeśli zadamy przypadkowym osobom pytanie o najcenniejsze surowce na świecie, raczej niewiele z nich wskaże na piasek. Piasek jest bowiem bardzo niedoceniany, a to właśnie na nim opiera się praktycznie cała branża budowlana. Pozornie można się z nim zetknąć wszędzie, w praktyce jednak materiał ten musi spełniać bardzo wysokie wymagania, by mógł zostać użyty do wykonania zapraw budowlanych. O czym warto pamiętać?

Piasek do zapraw murarskich

Piasek do zapraw murarskich

To, jakiego rodzaju piasku użyjemy w produkcji zapraw, będzie miało ogromne znaczenie dla jakości finalnego produktu, a w ostatecznym rozrachunku – dla trwałości wykonywanej przy ich pomocy konstrukcji. Do wykonywania zapraw murarskich można używać naturalnego piasku kwarcowego lub piasku pozyskiwanego w wyniku łamania skał takich jak granit czy bazalt. Pochodzenie piasku nie ma tak dużego znaczenia jak jego czystość – nie powinno się stosować do zapraw murarskich kruszywa, które nosi w sobie ślady zanieczyszczeń, takich jak cząstki gliny czy ziemi roślinnej. Drugim ważnym czynnikiem decydującym o wyborze kruszywa, jest jego ziarnistość – do zapraw cementowych i cementowo-wapiennych zalecane jest stosowanie piasku o średnicy do 2 mm. Dla zapraw gipsowych zalecanym wyborem będzie kruszywo o średnicy ziaren do 1 mm. 

Piasek do tynków

Podobnie jak w przypadku zapraw murarskich, piasek stosowany do tynków powinien odznaczać się wysoką czystością. Dobór ziarnistości kruszywa uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju tynk chcemy uzyskać. Generalna zasada brzmi, że im gładszy ma być tynk, tym mniejszą ziarnistość powinien posiadać piasek używany do jego wytworzenia. Dla ścian gładkich zaleca się stosowanie piasku o ziarnistości poniżej 1mm – piasek o większej gradacji da nam tynk o bardziej chropowatej, dekoracyjnej powierzchni.

Jak przechowywać piasek?

Jak wspomnieliśmy już kilkukrotnie, czystość piasku ma kluczowe znaczenie dla jego jakości i tym samym jakości wytwarzanych z niego zapraw. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie, by kruszywo, z którego korzystamy na miało jak najmniejszą styczność z zanieczyszczeniami, takimi jak różnego rodzaju pyły, których na placu budowy nie brakuje, czy ziemią. W praktyce jest to dość trudne i musimy liczyć się z tym, że przynajmniej część piasku ulegnie zanieczyszczeniu i nie będzie zdatna do użytku. Rozwiązaniem problemu, proponowanym między innymi przez firmę Anmar, jest piasek dostarczany w workach foliowych. Wytrzymałe opakowanie ułatwia transport i magazynowanie piasku bez obaw, że dostaną się do niego jakiekolwiek zanieczyszczenia i że straci on swoją przydatność do użytku.

śr. ocena 0 / głosów 0