Jak naprawić posadzkę w garażu?

Częstym sposobem wykończenia posadzek w garażu jest ich pomalowanie farbą chlorokauczukową. Niestety rozwiązanie to nie jest właściwe, gdyż niska odporność materiału sprawia, że powierzchnia szybko ulega zniszczeniu. Może pojawić się również problem kruszenia podkładu, który wynika z małej wytrzymałości betonu. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie naprawy podłoża. Jak powinno przebiegać? O czym pamiętać?

Jak przygotować podłoże?

Bez względu na to, jaki sposób naprawy podłogi w garażu zostanie wybrany, konieczne jest wcześniejsze usunięcie starej powłoki malarskiej. Dobrym sposobem jest wykorzystanie szlifierki do betonu. Ważnym etapem jest również naprawienie podkładu betonowego. Niewielkie ubytki można wyrównać szybkowiążącą szpachlówką. Konieczne jest jednak wcześniejsze oczyszczenie uszkodzonych fragmentów, ich odkurzenie i nawilżenie. Warto wiedzieć, że wszelkie wypełnienia należy nałożyć z nadmiarem, by po stwardnieniu wyrównać je szlifierką. W przypadku wystąpienia dużych braków zalecane jest wykonanie nowego podkładu na całej powierzchni podłoża.

Jak wykończyć podłoże w garażu?

Najpopularniejszymi metodami na wykończenie podłoża w garażu jest jego malowanie bądź wykonanie okładziny z płytek ceramicznych. Prace można wykonać samodzielnie lub korzystając z pomocy specjalistów np. firmy TQS FLOORING.

Decydując się na jego pomalowanie, warto wybrać farby chemoutwardzalne na bazie żywicy epoksydowej bądź poliestrowej. Na rynku można je nabyć w kilku odmianach, różnych pod względem składu, utwardzacza czy wymagań co do warunków podłoża. Wykonując pokrycie cienkowarstwowe, można wykorzystać farby dwuskładnikowe, wodorozcieńczalne, które idealnie sprawdzają się nawet na wilgotnym podłożu. Omawiane prace należy wykonać przy wykorzystaniu pędzla, wałka bądź natrysku hydrodynamicznego. Bez względu na wybraną metodę konieczne jest wykonanie dwóch warstw. Położenie cienkiej warstwy wymaga zużycia około 0,3 kg materiału na 1 m2. Dużo więcej farby jest potrzebne w przypadku wykonania powłoki grubowarstwowej, o grubości od 1 do 5 mm, jednak należy pamiętać, że jest to rozwiązanie trwalsze.

Popularnym sposobem jest również wyłożenie podłoża płytkami ceramicznymi. Konieczne jest wówczas zainwestowanie w warstwę hydroizolacyjną z folii w płynie, dzięki której woda nie będzie wnikać w podłoże. Zalecamy użycie elastycznej i mrozoodpornej zaprawy klejowej, a do połączenia płytek elastycznej fugi. Warto również zdecydować się na wykonanie kanału odwodnienia liniowego, który będzie naturalną dylatacją. Chcąc właściwie zabezpieczyć podłoże, należy osłonić krawędzie skrajnych płytek metalowym kątownikiem. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć problemu wyszczerbienia.

śr. ocena 5 / głosów 5