Jak łączyć i dzielić taśmy ledowe?

Taśmy LED to popularne rozwiązanie, które robi prawdziwą furorę w dziedzinie aranżacji wnętrz oraz szeroko pojętego marketingu. Za pomocą tego oświetlenia można dekorować meble i inne elementy wystroju, tworząc nowoczesny, a zarazem przyjemny dla oka i ciekawy efekt wizualny. Oprócz mnogości zastosowań taśm ledowych, do ich zalet należy również łatwość montażu oraz możliwość dzielenia na krótsze odcinki. W jaki sposób prawidłowo to robić?

Możliwości dzielenia i łączenia taśm LED

Taśmy LED pozwalają na tworzenie ciekawych instalacji świetlnych o różnorodnych zastosowaniach. Używając białych lub kolorowych pasm, możemy oświetlać półki, blaty, wnęki i inne elementy wyposażenia bądź detale architektoniczne zarówno w domach, jak i obiektach usługowych. Elastyczność taśm ledowych pozwala na ich stosowanie w wielu miejscach i na różnych płaszczyznach. Tak szeroki asortyment nie zaspokaja jednak wszystkich potrzeb związanych z projektowaniem i realizacją instalacji świetlnych. Chodzi tu w szczególności o możliwości dopasowywania taśm do wymiarów niektórych mebli czy wnęk, zwłaszcza w przypadku mniejszych elementów, gdzie konieczne jest stosowanie krótszych odcinków taśmy. W takiej sytuacji można na szczęście samodzielnie podzielić taśmę i łączyć poszczególne odcinki, tworząc tym samym rozbudowane systemy różniące się nie tylko wymiarami, ale także gamą kolorystyczną.

Jak podzielić taśmę ledową?

Dzielenie taśm LED nie powinno nikomu nastręczać problemów, nie wymaga to również specjalistycznego sprzętu – wystarczą jedynie zwykłe nożyczki. Zanim przystąpimy do dzielenia taśmy, warto uświadomić sobie, że składa się ona z wielu fragmentów zwanych sekcjami, w których umieszczone są diody. Pomiędzy poszczególnymi częściami występują przerwy przeznaczone właśnie do dzielenia taśm. Dla ułatwienia są one oznaczone specjalnymi liniami, wzdłuż których należy wykonać cięcie. W zależności od rodzaju taśmy, podział może następować na różnych odcinkach, np. w sklepie z oświetleniem LED Koloreno znajdziemy taśmy z możliwością dzielenia co 2,5 cm, 5 cm, 10 cm.

Metody łączenia taśm LED

Łączenie taśm również nie powinno sprawiać większych trudności, o ile dysponujemy odpowiednim sprzętem, a mianowicie lutownicą. Do lutowania przystępujemy w miejscu styków na taśmie. W ten sposób możemy połączyć taśmę z kablem lub z drugim fragmentem pasma świetlnego. Trzeba jednak pamiętać, że kolorowe taśmy typu RGB posiadają większą ilość styków, a mianowicie cztery. Jeśli natomiast chcemy utworzyć z dwóch taśm kąt prosty, warto wykorzystać specjalną złączkę. Warto przy tym zaznaczyć, że na rynku dostępne są również gotowe złączki do łączenia taśm LED bez konieczności lutowania.

śr. ocena 0 / głosów 0