Jak dobrać nity do materiału?

Chcąc połączyć ze sobą dwa elementy, trzeba przemyśleć wybór najlepszego systemu. Jedną z opcji jest nitowanie, które, choć traci obecnie na popularności, nadal sprawdza się podczas prac w ogrodzie i w domu. Każdy majsterkowicz wie, jak ważny jest wybór nitów. Ich rodzaj i wielkość powinny być dobierane z uwzględnieniem materiału, na którym pracujesz.

Do zespajania ze sobą płaskich elementów wykorzystuje się metalowe łączniki, czyli nity. To niewielkie części, które mają wiele zastosowań. Nawet dzisiaj, kiedy nitowanie jest wypierane przez spawanie i klejenie, wiele osób decyduje się właśnie na tę metodę. Zapewnia ona wyjątkowo trwałe oraz wytrzymałe łączenie. Jednocześnie sam proces nie jest zbyt skomplikowany i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Zanim przystąpisz do pracy, zaopatrz się w wiertarkę, nitownicę i oczywiście odpowiednie nity.

Rodzaje nitów i łączenie z ich wykorzystaniem

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nitów. W zależności od grubości łączonych materiałów i charakteru oraz miejsca prac dobiera się elementy według poniższych kategorii:

  • typ — standardowy, zamknięty, rozprężny,
  • materiał — żelazo, aluminium lub mieszane,
  • kształt łba — kulisty, półokrągły, grzybkowy, płaski, trapezowy, soczewkowy, rurkowe
    i drążkowe,
  • zastosowanie — do materiałów miękkich, do kontaktu z wodą, uniwersalne.

Nitowanie można wykonać na zimno lub na gorąco. Wystarczy jednostronny dostęp, aby połączyć ze sobą trwale blachy lub drewno. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe dobranie rodzaju nitów do materiałów.

Dobieranie nitów do materiału

Przyjęto zasadę, że materiał, z którego wykonano nit, powinien odpowiadać materiałowi, który będziemy łączyć z jego pomocą. W myśl tej niepisanej reguły najczęściej pracuje się
z wykorzystaniem elementów stalowych. A co w przypadku łączenia różnych materiałów? Najlepszym łącznikiem będzie nit charakteryzujący się wysoką odkształcalnością. Plastyczne materiały są mniej podatne np. na pęknięcia czy uszkodzenia mechanicznego podczas nitowania.

W sklepie Śruby24 do wyboru masz nity:

  • stalowe,
  • aluminiowe,
  • miedziane,
  • mosiężne.

 

Nie wystarczy tylko połączyć je w pary z materiałami wykonanymi z tych samych materiałów. Istotny będzie rodzaj połączenia nitowego, jaki zamierzasz wykonać. Najszczelniejsze są połączenia na mostach czy konstrukcjach budowlanych, tuż za nimi plasują się konstrukcje zbiorników na ciecze. Znamy też połączenia specjalne. Mówimy o nich w sytuacji, gdy metal spaja się ze szkłem lub skórą. Jeśli masz wątpliwości, który typ nitów wybrać, skontaktuj się ze sprzedawcą – pomoże dopasować odpowiednie rozwiązanie.

śr. ocena 5 / głosów 5