Jak dobrać fugi do kafelków?

Fuga jest niezbędnym elementem każdej powierzchni z płytek. Nie można z niej zrezygnować, ponieważ odgrywa ważną rolę w dylatacji. Niewłaściwie dobrana psuje efekt wizualny oraz wpływa na atrybuty użytkowe pomieszczeń. Decydujący jest zatem dobór odpowiedniego koloru oraz parametrów technicznych fugi. Należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie ona położona. Parametry fugi. Na co zwrócić […]

fugi do kafelkow wybor

Fuga jest niezbędnym elementem każdej powierzchni z płytek. Nie można z niej zrezygnować, ponieważ odgrywa ważną rolę w dylatacji. Niewłaściwie dobrana psuje efekt wizualny oraz wpływa na atrybuty użytkowe pomieszczeń. Decydujący jest zatem dobór odpowiedniego koloru oraz parametrów technicznych fugi. Należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie ona położona.

Parametry fugi. Na co zwrócić uwagę?

Obecnie dostępne są fugi cementowe, epoksydowe oraz cementowo-epoksydowe. Fug cementowych nie powinno się stosować na powierzchniach narażonych kontakt z wodą, która może powodować ich wypłukiwanie. Negatywny wpływ na cementową spoinę mają także silne środki czyszczące. Odporniejsze od cementowych są fugi epoksydowe, które nie wchłaniają pary wodnej i zabrudzeń. Najodporniejsze fugi epoksydowo-cementowe polecane są przez specjalistów z firmy budowlanej SAS BUD Radzyński do szczególnie trudnych warunków, czyli miejsc narażonych na trwałe zawilgocenia, duże obciążenia oraz działanie substancji chemicznych.

Jak dobrać kolor fug do płytek?

Kolorystyka fugi wpływa na aspekt estetyczny pomieszczeń i decyduje o efekcie końcowym. Wybór koloru fugi jest zależny od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli powierzchnia glazury ma być jednolita, należy dobrać jak najbardziej zbliżony odcień do barwy płytek. Odpowiedni kolor fugi może podkreślić akcenty kolorystyczne na powierzchni płytek lub dopasować się do ich ubarwienia. Innym rozwiązaniem jest wybór kontrastowej w stosunku do glazury fugi. Dzięki takiej kompozycji można podkreślić ciekawy sposób ułożenia płytek i wprowadzić dodatkowy element dekoracyjny. Interesujący efekt można uzyskać, decydując się na fugę z brokatem o intensywnym zabarwieniu.

Kolor fugi można wybrać w trakcie układania płytek. Gdy glazura jest już położna, łatwiej zdecydować jaki efekt chcemy uzyskać. Należy jednak pamiętać, aby w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia kłaść fugi o ciemnym ubarwieniu. Jest to ważne szczególnie w przedpokojach, wiatrołapach oraz schodach zewnętrznych i tarasach.

Fuga wąska czy szeroka?

Szerokość fugi zależna jest przede wszystkim od wielkości i rodzaju płytki. W nowoczesnym budownictwie coraz powszechniej stosowane są wąskie fugi, które podnoszą estetykę pomieszczeń. Najczęściej kładzie się spoiny o grubości od 3 do 7 mm. Wąskie fugi wybierane są przy płytkach o ratyfikowanych krawędziach, które pozwalają uzyskać minimalne szczeliny. Szerokie fugi zalecane są do płytek o nieregularnych kształtach oraz do glazury zewnętrznej.

śr. ocena 5 / głosów 3