Jak dbać o płyty SBR i EPDM?

Inwestorzy, którzy decydują się na stworzenie placu zabaw czy przestrzeni służącej rekreacji, oczekują tego, że obiekty te jak na dłużej pozostaną w nienaruszonym stanie. Sprawne przyrządy i zadbana przestrzeń to nie wszystko. Liczy się też to, jak wygląda oraz w jakim stanie znajduje się podłoże. Jeżeli zostało ono wykonane z płyt SBR i EPDM, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących jego utrzymania w czystości.

Dlaczego płyty SBR i EPDM są tak chętnie wykorzystywane?

Płyty SBR i EPDM znalazły bardzo szerokie zastosowanie. Można je oczywiście spotkać na placach zabaw, ale także na boiskach do gry, na podjazdach, w klubach fitness, na basenie, a nawet na podwórkach czy tarasach. Zadecydowały o tym ich zalety oraz funkcjonalność.

Płyty te znakomicie amortyzują upadki i uderzenia, co przekłada się na zwiększenie standardów bezpieczeństwa. Ponadto ich powierzchnia jest antypoślizgowa i zapobiega potknięciom. Na płytach tych nie powstają kałuże oraz są one odporne na zużycie mechaniczne. Ich wygląd przez długie lata pozostaje bez zmian. Docenia się je także ze względu na bardzo szybki i łatwy montaż.

Płyty SBR i EPDM są obecnie bardzo popularnymi materiałami stosowanymi jako podłoże w miejscach użyteczności publicznej, obiektach przeznaczonych dla dzieci czy stworzonych z myślą o uprawianiu sportu. Nic w tym dziwnego, gdyż ich wytrzymałość i estetyka idą w parze z możliwością ich łatwego utrzymania w czystości – mówi ekspert z firmy Flexizone.

W jaki sposób należy dbać o płyty SBR i EPDM?

To, jak łatwo utrzymać płyty SBR i EPDM w dobrym stanie i czystości, zadecydowało o tym, że są one wybierane jako podłoże do tak wielu rodzaju obiektów.

Płyt tych nie trzeba dodatkowo zabezpieczać przed niekorzystnym oddziaływaniem wysokich czy niskich temperatur. Nie należy obawiać się, że ulegną zniekształceniom lub deformacji. Jednak na szczególną uwagę zasługuje to, jak łatwo się je czyści.

Aby wyczyścić płytę SBR lub EPDM należy użyć myjki ciśnieniowej. Doskonale, jeżeli ma ona rotacyjną końcówkę. W ten sposób można błyskawicznie pozbyć się z podłoża brudu, plam oraz zanieczyszczeń. Nie można zapominać też o tym, aby zbytnio nie zbliżać myjki do powierzchni płyt. Woda pod wysokim ciśnieniem mogłaby uszkodzić ich powierzchnię. Zabieg taki wystarczy przeprowadzić zaledwie dwa razy do roku.

Trzeba pamiętać, aby do czyszczenia płyt pod żadnym pozorem nie używać ostrych narzędzi czy szczotek – groziłoby to zniszczeniem takiego podłoża. Niewskazane jest także stosowanie preparatów chemicznych.

śr. ocena 5 / głosów 5