Izolowanie wkładu kominowego

Ocieplając dom węglem lub innym palnym surowcem, należy zadbać, aby dym ze spalania ulatniał się na zewnątrz, a nie do środka mieszkania. Pomagają w tym kominy, które zapewniają wyprowadzenie spalin poza obszar domu. Jednak, aby wszystko przebiegało bezpiecznie i bez ryzyka powstania nieprawidłowości, potrzebne jest zaizolowanie wkładu kominowego. W zależności od struktury komina dostępne są różne możliwości. Przedstawiamy te najskuteczniejsze.

Kiedy należy myśleć o izolacji komina?

Twoja myśl o izolacji powinna przerodzić się w działanie już na początku budowy domu. Po określeniu rodzaju komina i tworzywa, z jakiego ma być zrobiony, specjalista przygotuje odpowiednie wymiary i parametry do jego prawidłowego zamieszczenia. Dane będą oparte na prawnych przepisach, odgórnie narzuconych przez osoby uprawnione. Warto pamiętać, że projekt izolowania wkładu kominowego, musi być zgodny z normami budowy technicznej.

Izolowanie komina – możliwości

Najważniejsze przepisy odnoszące się do izolowania komina prezentują się następująco.

  • Piece z kamienia, cegły, kafli i materiałów podobnych – ich odległość od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części budynku powinna wynosić 0,3 m. Części konstrukcyjne osłonięte okładziną z tynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 0,15 m.
  • Piec metalowy, z metalowymi ramami – warto zaznaczyć, że takie elementy jak rury przyłączeniowe i otwory do czyszczenia powinny znajdować się w odległości co najmniej 0,6 m od łatwo zapalnych konstrukcji budynku. Natomiast odległość od części osłoniętych okładziną z tynku lub innego tworzywa powinna wynosić co najmniej 0,3 m.

Specjalista z Kominflex podkreśla, że izolacja komina to wybór, który wiąże się z Twoim bezpieczeństwem. Dobra izolacja sprawia, że zagrożenie pożarowe w kominie jest minimalne.

Należy pamiętać, aby komin z izolacją został odpowiednio przetestowany w kwestii wysokich temperatur. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie normy zostały spełnione, dzięki czemu Ty będziesz mógł cieszyć się z bezpiecznej sfery grzewczej w domu.

Kominy mogą być izolowane różnymi sposobami.  Szczególnie popularna jest izolacja typu SLIM lub KF. Aby dowiedzieć się, jaka opcja jest najlepsza dla Ciebie, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą.

Wkłady do komina – gdzie kupić?

Izolatorami potrzebnymi do Twojego komina są również wkłady kominowe. Na rynku można znaleźć ich wiele rodzajów, a specjalista pomoże wybrać Ci ten najlepszy. W ofercie są np. wkłady żaroodporne, stalowe, czy nawet kwasoodporne. Wybierając profesjonalną firmę, na pewno szybko dowiesz się, jakiego rodzaju wkładu potrzebujesz, aby uzyskać odpowiednie działanie całego systemu kominowego.

śr. ocena 5 / głosów 5