Izolacja poddasza pianką PUR. O tym musisz pamiętać

Izolacje natryskowe wykonywane z wykorzystaniem pianki PUR zyskały dużą popularność w ostatnim czasie. Wśród chętnie zlecanych przez klientów usług z tego zakresu jest między innymi izolacja poddaszy. Jak się ociepla poddasza tą metodą i jakich zasad trzeba przy tym przestrzegać? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Izolacja poddasza pianką PUR

Czy pianka PUR to na pewno dobry wybór?

Tak, pianka poliuretanowa jest produktem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, o nawet dwa razy niższym współczynniku przenikania ciepła w porównaniu z chętnie wykorzystywanym przy wykonywaniu izolacji styropianem.  Dodatkowo zapewnia izolację akustyczną, co ma duże znaczenie w przypadku budynków usytuowanych w dużych miastach czy przy ruchliwych ulicach. Niezależnie od tego, jaki rodzaj powierzchni ocieplamy, pianka PUR tworzy na niej szczelną warstwę, przez którą nie ucieka ciepło z budynku. Materiał ten jest w stu procentach bezpieczny dla ludzi, nie wywołuje alergii i jest odporny na grzyby i szkodniki. Co też istotne, izolacja z pianki PUR poprawia komfort przebywania w budynkach latem poprzez utrzymanie w nich niższej, przyjemniejszej dla ludzi temperatury. Jest też trwała, nie sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia i nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu.

Jak wykonuje się natryskowe izolacje poddaszy?

Do izolacji poddaszy zalecane są pianki PUR otwartokomórkowe, zwykle o wadze 12-18 kg. Taka warstwa jest lekka, dzięki czemu nie obciąża budynku tak jak używane również do dociepleń styropian czy wełna mineralna. Dodatkowo metoda natryskowa pozwala dotrzeć do zakamarków poddasza i ocieplić wszystkie jego trudno dostępne miejsca. Dzięki niewielkiej objętości izolacja nie zabiera też nam powierzchni użytkowej, co jest ważne w przypadku poddaszy zaadaptowanych na mieszkania. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić wilgotność drewna – jeśli wartość ta przekracza 12%, należy drewniane elementy osuszyć. Okna i drzwi na czas prowadzonych prac dociepleniowych powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, tak by przypadkiem nie pokryć ich pianką. Grubość nakładanej warstwy zależy od konstrukcji i parametrów budynku, zwykle jest to około 18-30 cm. Izolacje poddaszy pianką PUR raczej są wykonywane przez wyspecjalizowane firmy niż samodzielnie, gdyż potrzebne są tego określone umiejętności, ale też profesjonalny sprzęt do natrysku.

Jak mówi specjalista z firmy P.H.U. Proximo – prawidłowe nałożenie pianki przez doświadczonych fachowców gwarantuje uzyskanie szczelnej, trwałej warstwy i redukuje ryzyko powstania na poddaszu mostków termicznych. Dlatego warto zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami danej firmy i poznać opinie jej klientów przed zleceniem usługi.

śr. ocena 0 / głosów 0