Hydroizolacja dachów zielonych

W dzisiejszych czasach wyraźnie widać wzrost zainteresowania ekologią. Trend ten widać między innymi w architekturze, która proponuje coraz więcej przyjaznych ludziom i środowisku naturalnemu rozwiązań. Jednym z nich są dachy pokryte roślinnością. Tego typu konstrukcje, coraz powszechniej spotykane w przestrzeni miejskiej wymagają zastosowania nowoczesnych technologii, między innymi w zakresie hydroizolacji.

Hydroizolacja – niezbędna warstwa dachu

W normalnych konstrukcjach dachowych zadaniem hydroizolacji jest zabezpieczenie głębiej położonych warstw izolacji termicznej przed kontaktem z wodą opadową, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej wentylacji i odparowania wilgoci. Ochrona tego typu jest niezbędna – bez niej izolacja traci swoje właściwości i nie jest w stanie zatrzymać ucieczki energii cieplnej z wnętrza budynku. W przypadku dachów zielonych hydroizolacja musi spełniać szczególnie wyśrubowane wymogi, bowiem warstwa drenażu, jedna z kilku występujących w konstrukcji dachu zielonego, odpowiedzialna jest gromadzenie wody, niezbędnej do odżywiania roślinności.

Jak wykonywana jest hydroizolacja dachu zielonego?

Obecnie w konstrukcji dachów zielonych odchodzi się już od zastosowania tradycyjnych membran foliowych – ich funkcje przejmują specjalne systemy z membran płynnych. Jednym z takich produktów jest system Hyperdesmo PB-2K, wytwarzana przez markę Alchimica

Hyperdesmo PB-2K to dwuskładnikowy system, który aplikuje się na dach przy użyciu tradycyjnych narzędzi malarskich lub agregatu natryskowego – mówi przedstawiciel firmy AlchimicaNa system składa się odpowiedni grunt oraz właściwa warstwa hydroizolacji Hyperdesmo. Rolą gruntu jest odpowiednie ustabilizowanie powierzchni dachu i stworzenie warunków do wiązania warstwy izolacji z jego powierzchnią, dlatego powinien on zostać dobrany pod kątem właściwości podłoża. Do wyboru mamy trzy rodzaje gruntu: Aquasmart-Dur, Mircosealer-50 i Geodesmo-50.

Zalety hydroizolacji w płynie

Systemy płynnych membran dachowych odznaczają się wieloma korzystnymi walorami. Należą do nich między innymi:

-Wysoka elastyczność powłoki (do 2000%) – dzięki temu są one całkowicie odporne na penetrację roślin, których korzenie podczas rozrostu mogą uszkodzić zwykłą membranę dachową.

-Brak śladów łączenia – hydroizolację nakłada się w formie płynnej, przy pomocy narzędzi malarskich. Po wyschnięciu tworzy ona jednolitą, pozbawioną szczelin powłokę, która skutecznie zapobiega przenikaniu wilgoci w głąb konstrukcji dachu. Dzięki temu jest ponadto bardzo łatwa w aplikacji.

-Wszechstronność – hydroizolację Hyperdesmo możemy położyć na wszelkiego rodzaju dachach płaskich pod warunkiem doboru odpowiednich składników.

śr. ocena 5 / głosów 5