Fototapeta jako dobra alternatywa dla tapety

Tapety to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o dekorowanie ścian, gdy samo pomalowanie ich to za mało dla naszych aranżacyjnych ambicji i oczekiwań. Ciekawą alternatywą dla tapet są jednak wciąż zyskujące na popularności fototapety. Ich montaż przebiega podobnie, ale uzyskany efekt zazwyczaj istotnie się różni od tego, co można osiągnąć dzięki klasycznej tapecie.

Po pierwsze, fototapeta jest czymś o wiele więcej niż tylko tłem dla mebli i innych elementów wyposażenia. Zakrywając i zdobiąc całą ścianę, staje się integralnym, ale zarazem jednym z najistotniejszych elementów danego wnętrza. Z reguły też fototapetę umieszcza się właśnie tylko na jednej ścianie pomieszczenia, jako że tyle w zupełności wystarczy, by całkowicie odmienić jego charakter.

Bardziej wyrazista

Fototapeta to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy gładkie ściany uważają za nudne, ale od drobnych deseni wolą duże, wyraziste motywy. Czymś zupełnie innym jest bowiem tapeta z wzorem „w łączkę”, a czym innym otwarcie pokoju na potęgujący wrażenie przestrzeni widok prawdziwej łąki pokrywający dzięki fototapecie całą ścianę.

Zabawy z perspektywą

Zdjęcia krajobrazów w postaci fototapet to zresztą doskonały sposób na optyczne powiększenie niewielkich metrażowo pomieszczeń. Podobnie rzecz ma się z wizerunkami niknących w oddali uliczek bądź ścieżek, a także odpowiednio skomponowanych elementów architektonicznych, które przydadzą wnętrzu głębi, a nawet zasugerują istnienie „dodatkowego” pomieszczenia.

Poprawę proporcji uzyskać można też, wykorzystując specjalne fototapety 3D, zaprojektowane tak, by dzięki iluzji ukryć rzeczywiste wymiary pokoju. Widać więc, że możliwości są tutaj znacznie większe niż w przypadku tapet, którymi można co najwyżej optycznie nieco skrócić lub wydłużyć wnętrze albo sprawić, by wyglądało na niższe bądź wyższe.

Szeroki wachlarz możliwości

Fototapeta z powodzeniem może też zastąpić obraz lub fotografię, zwłaszcza jeśli obwieszanie ścian ramkami nie do końca jest w naszym stylu. Z pewnością znajdziemy wzór, który idealnie wpasuje się w wybraną aranżację. Liczba dostępnych motywów jest niemal nieograniczona, w dodatku zaś wiele firm – jak chociażby sklep Kraina Barw – oferuje także wykonanie fototapety z grafiką lub zdjęciem zaproponowanym przez nas samych, o ile tylko dostarczymy plik w odpowiedniej rozdzielczości.

śr. ocena 5 / głosów 1