Drewno jako materiał budowlany

Czym jest drewno, każdy wie – to surowiec drzewny, który formowany jest w różnego rodzaju sortyment przez obróbkę. Gdybyśmy zapytali o definicję specjalistę z branży technicznej, powiedziałby nam, że drewno to naturalny materiał kompozytowy, o polimerowej osnowie, wzmacniany polimerowymi włóknami. Drewno to jeden z najbardziej powszechnych materiałów konstrukcyjnych – jest stosowane w postaci drewna litego lub w przetworzonej formie.

Drewno kiedyś i dziś

Drewno należy do grupy najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie służyło głównie jako nośnik energii, z czasem zaczęto je także wykorzystywać do budowy chałup i gospodarczych komórek. Z czasem zaczęto wznosić z niego domy bardziej już podobne do współczesnych, kościoły, mosty, czy obronne mury wokół wiosek i grodów. Wykorzystywano nie tylko pnie rozcinane na deski, czy bale, ale również gałązki do wyplatania koszy. Z drewna robiono domowe sprzęty, naczynia, meble i narzędzia. Drewno służyło też do budowy łodzi, czy wozów i sań. Obecnie drewno jest stosowane przede wszystkim jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Jest lekkie, przy czym ma dobre właściwości wytrzymałościowe. Wykonuje się z niego więźby dachowe budynków, czy nawet wznosi się całe budynki szkieletowe, wiaty, altany, ogrodzenia i oczywiście wciąż meble. Szczególnie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych drewno to bardzo ważny materiał budowlany. Z odpadów, które powstają przy obróbce drewna, produkuje się na przykład płyty OSB, czy sklejki – jest to więc materiał bardzo ekonomiczny.

Wady i zalety

Nie wynaleziono jeszcze i nie odkryto materiału, który nie miałby zarówno zalet, jak i wad. Drewno używane w budownictwie musi mieć naprawdę wysoką wartość techniczną – mówi nam przedstawiciel firmy Ecoax ze Szczecina.

Dla osób, które zajmują się przeróbką surowego drewna, drewno idealne powinno mieć kształt walca, przebieg włókien równoległy do osi podłużnej i równomierną słoistość. Według polskich norm do wad zaliczamy m.in. sęki, pęknięcia, zabarwienia, wady kształtu i budowy. Wady zależą od trzech głównych czynników: związanych ze wzrostem drzewa, żerowaniem owadów i procesami gnilnymi. Drewno ma jednak znacznie więcej zalet niż wad. Jest łatwe w obróbce, szczególnie jeśli chodzi o gatunki miękkie. Możemy wykonywać z niego masywne krokwie, płatwie, czy wiązary, a jednocześnie niewielkie klocki do zabawy dla maluchów, czy kuchenne deski do krojenia. Drewno to doskonały izolator, zarówno termiczny, jak i elektryczny. Ten, kto mieszka w słabo izolowanym domu z cegły, na sto procent zamieniłby swój dom na konstrukcję drewnianą, bez wątpienia! Drewno to materiał ekonomiczny, wykorzystywany w 100%, a do tego ekologiczny. Możemy się o to sprzeczać, jednak jeśli tylko odpowiednio zadbamy o lasy na ziemskim globie, wszystkie konstrukcje i wyroby z drewna zawsze będziemy mogli nazywać ekologicznymi. Finalnie: drewno to materiał odporny na wiele czynników chemicznych. Nie bez powodu w Polsce panuje moda na domy drewniane i szkieletowe.