Dobra blachodachówka, czyli jaka?

Kiedy planujemy, czy projektujemy pokrycie dachowe, w pierwszej kolejności musimy zdecydować się na rodzaj materiału. Do wyboru mamy tradycyjne dachówki ceramiczne, podobne do nich dachówki betonowe, dachówki blaszane, nazywane inaczej blachodachówkami lub pokrycie bitumiczne. Blachodachówka to rozwiązanie, które ma wiele zalet – oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy materiał wysokiej jakości. Jaka powinna być dobra dachówka blaszana?

Dlaczego warto wybrać pokrycie z blachodachówki?

Dach pokryty blachodachówką wysokiej jakości może być wizualnie równie atrakcyjny, jak dach pokryty blachówką betonową, czy ceramiczną, a przy czym dachówka z blachy jest dużo tańsza. Tańsze jest również ułożenie pokrycia blaszanego, jest to dla dekarza zadanie prostsze, więc i czas robót jest krótszy. Na rynku dostępne są dachówki z rdzeniem stalowym i aluminiowym. To materiał lżejszy od blachówek betonowych i ceramicznych, co również jest jego zaletą z kilku powodów. Po pierwsze, gdy inżynier projektuje konstrukcję więźby dachowej (i zresztą całego budynku), w swoich kalkulacjach musi uwzględnić ciężar pokrycia. Im lżejsze pokrycie dachowe, tym mniejsze będą przekroje elementów więźby, co również wpływa na cenę całego dachu. Po drugie, blachodachówka ze względu na niski ciężar własny może być bezpiecznie wykorzystywana przy remontach starszych dachów, którym chcemy zmienić pokrycie, bez konieczności wymiany lub wzmacniania więźby, oczywiście pod warunkiem, że nie jest ona uszkodzona.

Czym charakteryzuje się dobra dachówka blaszana?

Blachodachówki dostępne są w wielu różnych wariantach. Przekrój dachówki z blachy i jej kolor jest oczywiście kwestią indywidualnego gustu. Jak mówi nam przedstawiciel warszawskiej hurtowni pokryć dachowych Dachlux z oddziałami w całej Polsce, od strony technicznej dobrą blachodachówkę charakteryzuje kilka niezmiennych cech. Gdy wybieramy dachówkę, powinniśmy bezwzględnie zwrócić uwagę na rodzaj powłoki zabezpieczającej. Każda dobra blachodachówka jest dwustronnie ocynkowana i powlekana kilkoma warstwami lakieru. Solidny producent powinien w opisie swoich produktów zawrzeć informacje, jaka jest grubość powłoki zabezpieczającej i jak ma się ona do odporności na korozję oraz promieniowanie UV. Warto też przyjrzeć się też, jaką żywotność blachodachówek deklaruje producent. Do dobrej jakości blachodachówki w hurtowni pokryć dachowych powinniśmy bez problemu dokupić niezbędne akcesoria, takie jak wkręty, taśmy uszczelniające, zaprawowe farby, którymi pokrywa się ewentualne zarysowania powłoki, które mogą powstać w czasie transportu materiału lub montażu pokrycia, gąsiory oraz inne obróbki blacharskie, a także blachy płaskie, z których można wykonać obróbki nietypowe.

śr. ocena 5 / głosów 6