Do czego służą nasady kominowe?

Sprawne odprowadzania spalin oraz zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń to kwestia niezwykle istotna z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa domowników. Jest wiele czynników, które mogą sprawić, że proces ten nie będzie zachodził tak jak powinien. Rozwiązaniem problemów z ciągiem w kominach może okazać się montaż nasady kominowej. Do czego ona służy i kiedy należy ją zastosować?

Czym jest nasad kominowa?

Nasady kominowe to osłony, montowane na szczycie kominów. Pełnią one różnorodne funkcje. Najważniejszą z nich jest wspomaganie ciągu poprzez eliminowanie czynników, które mogłyby wpływać a jego zaburzenie. Stanowią one również swego rodzaju osłonę, która uniemożliwia przedostawania się ciał obcych do przewodów kominowych. Najczęściej przybierają one formę metalowej czapy, która osłania wylot komina. Na rynku dostępne są różnego rodzaju nasady kominowe, między innymi nasady stałe oraz samonastawne, które obracają się w zależności od kierunku wiatru i w ten sposób skuteczniej wspomagają ciąg.

Jak działa nasada kominowa?

Większość przewodów kominowych działa w oparciu o wykorzystanie sił grawitacji – ciepłe gazy pochodzące z wnętrza budynku są lżejsze od zimnego powietrza na zewnątrz, zostają więc wypchnięte ku górze. Tak powstaje ciąg. W przypadku instalacji wentylacji mechanicznej podciśnienie wymagane do uzyskania ciągu wytwarzane jest przez pracę wentylatora. Jeśli różnica temperatur między gazami opuszczającymi przewód kominowy a powietrzem jest zbyt niska, może dojść do sytuacji, kiedy ciąg zostanie zaburzony.

Dzieje się tak między innymi w wyniku gwałtownych uderzeń wiatru – mówi mistrz kominiarski Janusz MitasZaobserwować możemy wtedy przerwy w ciągu lub wystąpienie tak zwanego ciągu wstecznego, czyli zjawiska kiedy spaliny i inne gazy zostają wepchnięte z powrotem do komina. Sytuacja taka jest szczególnie niebezpieczna w przypadku spalin, które mogą stać się przyczyną poważnych zatruć wśród domowników.

Ponadto nasady kominowe chronią komin przed opadami deszczu i śniegu, a także utrudniają dostęp do przewodów kominowych ptakom, które mogłyby założyć tam swoje gniazda.

Gdzie stosowane są nasady kominowe?

Nasady kominowe mogą być wykorzystywane do wspomagania ciągu w przewodach wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. W zależności od zastosowania powinny one być wytwarzane z adekwatnych materiałów, wykazujących np. odporność na działanie spalin o wysokiej temperaturze bądź kwasowym odczynie. Nasady kominowe stosuje się wszędzie tam, gdzie ze względu na konstrukcję komina lub położenie geograficzne istnieje wysokie ryzyko uderzeń wiatru. Nie są one wymagane w przypadku przewodów, w których ciąg wytwarzany jest przez pracę wentylatora.

śr. ocena 5 / głosów 6