Dlaczego warto wybrać kostkę granitową? Podstawowe zalety

Kostka granitowa to wysokiej klasy materiał budowlany, powszechnie wykorzystywany przy wykładaniu nawierzchni. Budulec tego typu stosuje się między innymi przy budowie dróg i mostów, a także chodników, ścieżek, alejek ogrodowych oraz podjazdów domowych. O tak szerokim rozpowszechnieniu kostek granitowych decyduje szereg istotnych zalet. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Wytrzymałość

Jedną z kluczowych cech kostek granitowych jest ich nadzwyczajna wytrzymałość. Wynika to z naturalnych właściwości granitu, który jest uznawany za jeden z najtrwalszych kamieni i najlepszych materiałów brukarskich. Nawierzchnie ułożone przy pomocy budulca granitowego są w stanie przetrwać przez lata nieustannej eksploatacji. Wykazują wyjątkową odporność na skrajne warunki atmosferyczne (w tym niskie i wysokie temperatury, deszcz i mróz, wilgoć oraz nadmierne nasłonecznienie) oraz nacisk dużych sił (na przykład przejeżdżających samochodów). Ponadto, cechują się twardością i niską ścieralnością.

Estetyka

Wytrzymałość kostki powoduje, że nie ulega ona łatwemu niszczeniu oraz zarysowaniom. Oczywiście w wydatny sposób wpływa to na jej estetykę. O atrakcyjnym wyglądzie budulca decyduje jednak przede wszystkim jego naturalny wygląd. Kostka granitowa występuje w rozmaitych kolorach, między innymi szarym, szaro-rudym, żółtym, czerwonym i czarnym. Dostępność szerokiej palety barw i rozmiarów stwarza olbrzymie możliwości aranżacyjne – na przykład przy komponowaniu zielonych przestrzeni na podwórzu. To spora gratka dla estetów, którzy chcą zaskoczyć rodzinę i znajomych atrakcyjnym wystrojem ogrodu.

Sprawdź sam

Jak widać na podstawie przytoczonych przykładów, z zakupem kostki granitowej wiąże się szereg istotnych korzyści. Nawierzchnia wyłożona kostką może służyć przez długi okres, bez konieczności kosztownych napraw. Żywotność da się dodatkowo przedłużyć, dbając o kamień. Granit nada uroku nawet szarym, z pozoru nieciekawym powierzchniom. Skąd jednak wziąć odpowiedni budulec? Najlepiej rozejrzeć się za ofertami firm, handlujących kruszywem. Za doskonały przykład może posłużyć Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Leszczyński z Warszawy. Asortyment PHU Leszczyński to nie tylko wysokiej klasy kostki granitowe. To także szeroki wybór grysów, otoczaków, kamieni do gabionów, łamanych, głazów, skał oraz kruszyw budowlanych. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.