Dlaczego akcesoria z tworzyw sztucznych cieszą się taką popularnością?

Od wielu lat akcesoria z tworzyw sztucznych towarzyszą nam nieprzerwanie niemal w każdej dziedzinie życia. Właściwie trudno byłoby już sobie wyobrazić naszą codzienność bez nich. Dlaczego przedmioty produkowane z tworzyw sztucznych cieszą się taką nieustającą popularnością? Odpowiedź brzmi: przez wzgląd na właściwości materiału, z którego są wykonywane.

akcesoria z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne

Przyjęło się stosować termin „plastik” w odniesieniu do wszystkich tworzyw sztucznych, co nie jest zgodne z prawdą. Plastik jest bowiem jednym z tworzyw sztucznych, zaś nie każde tworzywo sztuczne jest plastikiem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy ROTOLUTION, produkującej elementy z tworzyw sztucznych: Tworzywa sztuczne w przeciwieństwie do surowców naturalnych zbudowane są z polimerów, które nie występują w naturze. Mogą one powstawać na dwa sposoby: z syntetycznych polimerów, wytworzonych przez człowieka lub ze zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Ponadto dodawane są do nich modyfikatory takie jak m.in. napełniacze, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, środki spieniające oraz barwniki.

Właściwości tworzyw sztucznych

Pośród wielu zalet, jakie posiadają tworzywa sztuczne, wskażemy i opiszemy te, które są najistotniejsze. A zatem tworzywa sztuczne charakteryzują się małą gęstością. W zależności od budowy materiału wynosi ona mniej niż 0,15 g/cm³ dla tworzyw o budowie komórkowej oraz 0,8-1,5 g/cm³ dla pozostałych materiałów. Mała gęstość surowca umożliwia np. produkcję przedmiotów, które mogą się unosić na wodzie.

Kolejną ważną cechą tworzyw sztucznych jest bardzo wysoka wytrzymałość właściwa, czyli korzystny stosunek wytrzymałości mechanicznej do ciężaru właściwego. Dzięki niej materiał jest trwały i odporny, co chociażby przy produkcji np. nóg od stołu czy elementów do samochodów jest niezwykle istotną właściwością.

Tworzywa sztuczne wyróżniają się także dużą łatwością w formowaniu. Ta właściwość z kolei pozwala na produkowanie akcesoriów o niemal każdym możliwym kształcie. Inżynierowie wykorzystali tę właściwość przy tworzeniu jednej z technik formowania, mianowicie formowania rotacyjnego, inaczej nazywanego rotomouldingiem. Metoda ta umożliwia tworzenie pustych w środku obiektów o dowolnym kształcie i rozmiarze.  Formowanie rotacyjne wykorzystywane jest do produkcji zarówno przedmiotów o bardzo małych wymiarach, jak i zbiorników, których pojemność sięga nawet do 5000 litrów. Rotomoulding jest niezwykle ekonomiczny, koszty produkcji są niskie, a możliwości pozyskiwania przedmiotów o rozmaitych kształtach i wielkości ogromne. To sprawia, iż nawet krótkie serie produkcyjne są opłacalne.

Kolejną ważną cechą tworzyw sztucznych są dobre właściwości elektroizolacyjne oraz wysoka lub nawet bardzo wysoka odporność na działanie substancji chemicznych oraz wody. Tworzywa sztuczne nie ulegają korozji. Wyróżniają się także długą żywotnością i nie wymagają konserwacji, co w przypadku produkcji akcesoriów oraz innych przedmiotów jest bardzo pożądaną właściwością.

Na koniec cecha, która nierzadko decyduje o tym, że wybieramy akurat ten przedmiot, a nie inny. Mowa tutaj o estetycznym wyglądzie. Otóż tworzywa sztuczne, dzięki swoim właściwościom, umożliwiają zabarwianie surowca na dowolny kolor bądź uczynienie go transparentnym. Ponadto pozwala na stworzenie pożądanej faktury powierzchni oraz efektu połysku.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione właściwości tworzyw sztucznych nie w sposób już się dziwić ogromnej i nieustającej popularności tego surowca.

śr. ocena 5 / głosów 1