Czym charakteryzuje się ziemia uniwersalna?

Piękne i bujne kwiaty, apetyczne warzywa i owoce, pachnące zioła – to marzenie każdego ogrodnika. Niezależnie od tego, czy dysponujemy dużym przydomowym ogrodem, czy sadzimy kwiaty w doniczkach na balkonie, zależy nam na zdrowych i okazałych roślinach. Sekretem udanej uprawy są nie tylko odpowiednio dobrane gatunki i sadzonki, ale przede wszystkim ziemia. Największą popularnością cieszy się ziemia uniwersalna. Czy warto się na nią zdecydować?

ziemia-uniwersalna

Właściwości ziemi uniwersalnej

Rośliny różnią się między sobą preferencjami nie tylko co do zasad pielęgnacji, np. nawożenia, ale także co do warunków glebowych – poszczególne gatunki mogą wymagać ziemi o innym składzie czy odczynie. W praktyce oznacza to konieczność zakupu różnego rodzaju podłoży. Na szczęście istnieje rozwiązanie optymalne dla większości gatunków, a jest nim ziemia uniwersalna. To specjalna kompozycja składników, których połączenie odpowiada wymaganiom wielu roślin, w tym kwiatów, warzyw i owoców.

Sekret ziemi uniwersalnej i jej szerokiego zastosowania w ogrodnictwie tkwi w unikalnym składzie tego typu podłoża. – Mówi przedstawiciel hurtowni doniczek i artykułów ogrodniczych Sklep-Kwiecisty.pl. – Ziemia uniwersalna to połączenie torfu wysokiego i ziemi próchniczej, wzbogacone o piasek i korę sosnową, a także nawozy mineralne. Taki zestaw składników sprawia, że ziemia uniwersalna charakteryzuje się neutralnym pH na poziomie od 5,5 do 7,0, jest sterylna oraz przepuszczalna dla wody i powietrza, a także zawiera substancje odżywcze.

Właściwości ziemi uniwersalnej pozwalają na dobre ukorzenienie roślin, ich prawidłowy rozwój, bujne kwitnienie, a także obfite plonowanie oraz owocowanie.

Zastosowanie ziemi uniwersalnej

Dzięki swoim unikalnym właściwościom, neutralnemu odczynowi i bogactwie składników mineralnych oraz odżywczych, ziemia uniwersalna znakomicie nadaje się do uprawy większości gatunków roślin typowo ogrodowych, doniczkowych oraz balkonowych. Można ją z powodzeniem stosować do sadzenia oraz przesadzania roślin, takich jak:

  1. Warzywa, zioła i owoce;
  2. Kwiaty balkonowe, rabatowe, doniczkowe;
  3. Krzewy i drzewa ozdobne;

 

Jedynie niektóre gatunki roślin, takie jak kaktusy czy drzewka oraz krzewy iglaste, które są odmianami kwasolubnymi, mogą wymagać podłoża o bardziej kwaśnym odczynie. Reszta gatunków roślin, czy to sadzonych w ogrodzie, czy w doniczkach na balkonie bądź w domu, będzie doskonale rozwijać się, kwitnąć oraz owocować na podłożu z ziemi uniwersalnej.

śr. ocena 5 / głosów 5