Czy opakowania kartonowe zapewniają odpowiednią wytrzymałość w transporcie?

Pudełka kartonowe to najczęściej i najchętniej wybierany sposób zabezpieczania towarów na czas transportu. Na ich popularność ma wpływ wiele czynników. Uniwersalność, można w nie zapakować niemal wszystko. Od kosmetyków, aż po sprzęt elektroniczny. Wytrzymałość, kartony wykonane z tektury o dużej gramaturze nadają się do transportu opon czy sprzętu AGD. Cena, znacznie niższa od innych materiałów też przemawia na korzyść opakowań kartonowych.

opakowania-kartonowe

Technologia produkcji opakowań kartonowych

Tektura jest niezwykle uniwersalnym materiałem. Dzięki temu produkowane z niej opakowania są niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu. Jak wyjaśnia specjalista z firmy produkującej opakowania tekturowe:

Z tektury można wykonać zarówno delikatne pudełka, jak również solidne pudła. Najczęściej mamy do czynienia z tekturą trzy lub pięciowarstwową. Powstaje ona z połączenia odpowiedniej liczby arkuszy. Warstwa środkowa jest falowana, co przyczynia się do zwiększenia sztywności kartonu.

Z pierwszych produkuje się opakowania o niższych parametrach wytrzymałościowych. Drugie wykorzystuje się w produkcji pudeł, które ze względu na sposób transportu, albo przechowywaną w nich zawartość wymagającą szczególnego zabezpieczenia, jak choćby ceramika lub elektronika muszą spełniać wyższe standardy wytrzymałościowe. Wiele zależy także od gramatury zastosowanej tektury. Im wyższa, tym opakowanie będzie mocniejsze i bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Rodzaje opakowań kartonowych

Ze względu na sposób zamykania, składania czy sam kształt wyróżniamy kilka rodzajów opakowań kartonowych. Do najpopularniejszych należą opakowania klapowe. Używane są powszechnie do zabezpieczania towarów na czas transportu. Ich konstrukcja doskonale chroni zawartość przesyłki. Kartony takie są również stosowane w sklepach czy magazynach do przechowywania produktów. Kolejne ich zalety to niska waga, łatwość składania i rozkładania oraz niewielka ilość miejsca potrzebna na składowanie złożonych na płasko kartonów.

Drugim typem opakowań kartonowych są kartony fasonowe. Mają one zastosowanie głównie w przypadku przechowywania i transportu towarów o mniejszych gabarytach. Tym co odróżnia je od kartonów klapowych jest możliwość złożenia bez konieczności stosowania taśm klejących. Wszystko dzięki zastosowaniu odpowiedniej matrycy, za pomocą której kartony są wykrawane.

Trzecim rodzajem opakowań kartonowych są tuby. Sprawdzają się one doskonale w przechowywaniu lub transporcie materiałów wymagających rolowania. Dla wszelkiego rodzaju planów, obrazów, plakatów czy fototapet nie ma lepszego rozwiązania.

Istnieje jeszcze wiele innych rodzajów opakowań kartonowych produkowanych na specjalne zamówienie i dedykowanych konkretnemu produktowi. Wszechstronność zastosowania tektury sprawia, że jest to najchętniej stosowany materiał opakowaniowy. Na uwagę zasługuje również jego pełna przetwarzalność. Co zwłaszcza teraz, kiedy tak wiele mówi się i robi dla środowiska ma kolosalne znaczenie.

śr. ocena 5 / głosów 6