Co zaliczamy do elementów złącznych?

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale elementy złączne można spotkać niemal na każdym kroku. Są wykorzystywane zarówno w domowych sprzętach, meblach, w elektronice, jak i w budownictwie, przemyśle oraz motoryzacji. Nie sposób sobie wyobrazić, aby bez elementów złącznych mogły być konstruowane samochody czy maszyny, szafy, regały, a nawet urządzenia przemysłowe. Co można do kategorii elementów złącznych? Jakie są ich rodzaje?

Czym są i czym charakteryzują się elementy złączne?

Elementy złączne służą do mocowania ze sobą różnego rodzaju części oraz tworzyw. Dzięki temu, że na rynku znajduje się wiele ich typów, można wykorzystać je do łączenia ze sobą części ze stali, drewna, tworzyw sztucznych, skór, a nawet materiałów budowlanych.

Elementy złączne wydają się niepozornymi artykułami o prostej budowie. Mimo tego są one nieocenione niemal w każdej branży przemysłu, podczas produkcji i w codziennym życiu. Do najpopularniejszych detali tego typu należą śruby oraz wkręty. Jednak podczas mocowania i łączenia ze sobą części używa się także nakrętek i podkładek. Wybierając element złączny, należy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją oraz oznaczeniem, gdyż poszczególne modele charakteryzują się odmiennymi parametrami. To właśnie dzięki temu mają one tak szerokie zastosowanie.

Elementy złączne są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Znajdują się również w zestawie narzędzi każdego majsterkowicza. Zróżnicowane sposoby ich wykonania, różne rozmiary oraz kształty gwarantują, że można wykorzystać je do łączenia ze sobą tak rozmaitych części oraz tworzyw – mówię ekspert ze sklepu SRUBY24.

Śruby i wkręty – co wyróżnia te najpopularniejsze elementy złączne?

Największą grupę wśród elementów złącznych tworzą śruby. Można podzielić je na szereg grup i podkategorii. Kryteriami podziału są kształt łba, rodzaj trzpienia i zakończenie. Poszczególne typy śrub różnią się między sobą także długością oraz średnicą łba. Aby łączyć przy ich pomocy różne elementy, wykorzystuje się do tego nakrętki oraz podkładki. Pierwsze z nich umieszcza się na trzpieniu śruby, a ich zadaniem jest wzmocnienie łączenia. Natomiast podkładki dodatkowo zabezpieczają przed odkręceniem się śruby i zwiększają powierzchnię jej nacisku.

Sporą grupę elementów złącznych stanowią również wkręty. Dzieli się je ze względu na to, czy służą do mocowania drewna, metalu, czy płyt kartonowo-gipsowych. Można spotkać takie rodzaje akcesoriów jak eurowkręty, z łbem stożkowym czy konfirmaty. Oprócz tego produkowane są blachowkręty, stosowane w przypadku łączenia elementów z metalu.

śr. ocena 5 / głosów 6