Co warto wiedzieć o płytkach ceramicznych do łazienki?

Od właściwego wyboru płytek ceramicznych do łazienki zależy wystrój oraz wygląd tego pomieszczenia w naszym domu. Przede wszystkim zastanówmy się nad ich wielkością, która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, a także do mebli łazienkowych. Kolejnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest ich kolor. Co jeszcze warto wiedzieć o płytkach ceramicznych do łazienki?

plytki-do=lazienki

Płytki do łazienki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak na przykład kamień. Możemy także wyłożyć ściany tego pomieszczenia płytkami rektyfikowanymi, terakotą lub jeśli chodzi o podłogę, drewnem. Spośród różnego rodzaju płytek największą popularnością cieszą się jednak płytki ceramiczne do łazienki. Dlaczego? W czym tkwi ich sekret?

Charakterystyka

Płytki ceramiczne są tak chętnie wykorzystywane w łazienkach głównie z powodu ich właściwości, czyli wytrzymałości i odporności na ścieranie, środki chemiczne oraz wilgoć. Są mrozoodporne i antypoślizgowe. Jest to szczególnie ważne właśnie w łazience, gdzie przy kontakcie gładkiej powierzchni z wodą nie trudno o poślizgnięcie. Do łazienki wybierajmy płytki o niskich parametrach nasiąkliwości; te o zwartej strukturze, z mniejszą ilością mikroporów, będą mniej chłonęły wodę, co jest szczególnie ważne w omawianym pomieszczeniu. Łatwo je utrzymać w czystości, a ponadto mogą być również układane na starym podłożu. Walory dekoracyjne, to ich kolejna zaleta. Glazura, pokryta specjalnym szkliwem, przyciągnie oko ciekawym kolorem oraz połyskiem, a gres szkliwiony zachwyci bogactwem odcieni. Szeroki wybór płytek ceramicznych najlepszych polskich producentów oferuje sklep Domeko, proponujący klientom również meble łazienkowe.

Układanie

Innym powodem, dla którego płytki ceramiczne cieszą się tak wielką popularnością, jest możliwość ich samodzielnego układania, pod warunkiem, że podłoże pod płytki jest równe i wypoziomowane, a sam wzór do ułożenia nie nazbyt skomplikowany. Na dużej powierzchni, lepiej będzie taką pracę powierzyć fachowcowi, który będzie zaopatrzony w odpowiednie narzędzia do cięcia i układania płytek. Docinanie płytek jest bowiem pracochłonne, a ponadto, aby nie zniszczyć płytki, wymaga dużych umiejętności i sporego doświadczenia. Aby osiągnąć zamierzony efekt, najpierw należy nanieść na podłogę zaprawę klejową. Gdy wyschnie, w zależności od użytej zaprawy po dwóch dniach lub kilku godzinach, można zacząć spoinowanie. Prawidłowe wykonanie spoin jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, czy płytki będą mogły się odkształcać. Na zaprawę klejową można układać cienkie płytki, do grubości 15 mm, pod warunkiem, że podłoże będzie równe. Pamiętajmy także, aby nigdy nie kupować płytek dokładnie pod wymiar posadzki, tylko o około 10% więcej, oraz aby po ułożeniu, zostawić około metra kwadratowego zapasu płytek z tej samej partii do ewentualnej wymiany. Odpowiednio dobrane do pomieszczania i właściwie ułożone płytki ceramiczne, pozwolą nam cieszyć się przez długie lata piękną, estetyczną łazienką.

śr. ocena 5 / głosów 6