Ciekawe pomysły na krawężniki ogrodowe

Aranżacja ogrodu to wbrew pozorom niezwykle skomplikowana kwestia wymagająca wiedzy z dziedziny botaniki, ale też architektury. Aby ogród prezentował się w pełni estetycznie, a przy tym był funkcjonalny, tzn. wygodny w użytkowaniu i stwarzający dobre warunki do rozwoju roślin, trzeba mieć na uwadze wszelkie elementy małej architektury ogrodowej, w tym również krawężniki. Jaka jest ich rola w ogrodzie i z czego warto je wykonać?

Charakterystyka i znaczenie krawężników w ogrodzie

Krawężniki w ogrodzie pełnią funkcję separatora, czyli elementu, który oddziela od siebie różne powierzchnie. Jak się bowiem okazuje, w ogrodzie mamy do czynienia z wieloma materiałami i różnorodnie zagospodarowanymi strefami, które ze względów praktycznych, ale też estetycznych, powinny zostać umiejętnie rozdzielone. Chodzi tu m. in. o trawniki, rabaty kwiatowe, skalniaki, skupiska kory, kamieni czy ziemi, a także ścieżki ogrodowe. Zastosowanie krawężników pozwala skutecznie oddzielić te obszary od siebie, zapobiegając przemieszczaniu się i mieszaniu materiałów, a także stwarzając dogodne warunki zarówno do przemieszczania się po ogrodzie, jak i do rozwoju różnych gatunków roślin. Nie bez znaczenia jest tu również estetyka – krawężniki wprowadzają do ogrodu ład i porządek, a jednocześnie stanowią jego ozdobę. Wiele zależy tu od wybranego materiału. Powinien on się dobrze prezentować, ale też być trwały i odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Krawężniki ogrodowe – inspiracje

Do najtrwalszych materiałów ogrodowych, a jednocześnie wyjątkowo efektownych i naturalnie wtapiających się w otoczenie, należy kamień. Do wyboru mamy przy tym różne rodzaje kamienia naturalnego do ogrodu, z czego coraz większą popularnością cieszy się łupek szarogłazowy.

Wyróżnia go unikalna kolorystyka, a do tego jest on dostępny w różnych formach. – Mówi przedstawiciel Kopalni Jenków, która zajmuje się dostarczaniem łupka szarogłazowego. – Na krawężniki wykorzystuje się nieregularne kamienie o różnorodnych wymiarach. Mogą to być bryłki lub płytki, które dadzą naturalny efekt i pozwolą na stworzenie różnorodnych aranżacji w ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem może być również cegła łupkowa, która jest specjalnie przycinana, dzięki czemu nadaje się zarówno do murowania, jak i do budowy krawężników o regularnym kształcie. Cegła łupkowa ułożona “na płasko” łupaną powierzchnią do góry tworzy pomiędzy oddzielonymi powierzchniami efektowne kamienne pasy, natomiast ułożona ciętą krawędzią do góry tworzy idealnie równy niski krawężnik. Na wyższe nieregularne krawężniki, oddzielające np. skalniaki czy zabezpieczające strefy wypełnione korą, nadają się też m.in. kamień surowy drobny, kamień ogrodzeniowy lub kamień ścieżkowy wkopany pionowo w podłoże.

Tak wykonany krawężnik będzie mocny, stabilny i trwały, a przy tym niezwykle efektowny, co czyni z niego znakomitą alternatywę dla ogrodzeń drewnianych lub plastikowych, ale też mało estetycznych krawężników z betonu.

śr. ocena 5 / głosów 5