Charakterystyka zbiorników kumulacyjnych.

Nie sposób wyobrazić sobie normalnego funkcjonowania bez ciepła. Na przestrzeni wieków ludzie odkrywali i stosowali najróżniejsze paliwa do produkcji energii cieplnej – od drewna, przez węgiel, kończąc na ropie, olejach i gazach oraz źródłach energii odnawialnej. Dzisiejsza technologia pozwala nam nie tylko z dużą efektywnością produkować ciepło, ale również je magazynować. Służą do tego zbiorniki kumulacyjne.

zbiornik-kulmulacyjny

Czym są zbiorniki kumulacyjne?

Zbiornik kumulacyjny, znany również jako bufor, to urządzenie, które z zewnątrz przypomina zbiornik na gaz bądź płyny. Stanowi on część instalacji grzewczej w budynku, umieszczony jest między kotłem grzewczym a odbiornikami ciepła. Jego zadaniem jest przejmowanie nadmiaru ciepła z kotła i magazynowanie tych nadwyżek w celu późniejszego wykorzystania. Czynnikiem grzewczym, wykorzystywanym do przechowywania energii cieplnej jest zazwyczaj woda

Dlaczego warto zdecydować się na zbiornik kumulacyjny?

Zbiornik kumulacyjny to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści, tak finansowych, jak i kwestii funkcjonalności w ogrzewaniu budynku.

Przede wszystkim pozwala on zbilansować gospodarkę energetyczną w obiekcie, poprzez zniwelowanie różnicy między produkcją a realnym zapotrzebowaniem na energię cieplną – wyjaśnia specjalista firmy Viadrus – Żeby utrzymać jak najwyższą efektywność spalania paliw, kotły powinny pracować ze swoją nominalną mocą – problem w tym, że w takim układzie ilość generowanego ciepła może okazać się zbyt duża w stosunku do realnych potrzeb. W okresie przejściowym między jesienią i zimą, kiedy temperatury na zewnątrz nie są jeszcze bardzo niskie, nie ma potrzeby, żeby kocioł pracował ze swoją pełną mocą – rozwiązaniem jest obniżenie mocy, jednak niesie to za sobą konsekwencję pod postacią spadku wydajności i proporcjonalnie większego zużycia paliwa. Bufor pozwala kotłowi pracować z nominalną mocą – do instalacji grzewczej trafia tyle ciepła, ile jest to potrzebne, natomiast nadwyżka trafia do zbiornika, gdzie jest przechowywana w celu późniejszego wykorzystania.

Zastosowanie zbiornika kumulacyjnego

Zbiornik kumulacyjny sprawdzi się w połączeniu z niemal każdym urządzeniem grzewczym, pracującym w oparciu o spalanie paliwa. Szczególnie duże korzyści przyniesie po podłączeniu do źródeł ciepła trudnych w regulacji, np. kotłów węglowych bez zasobnika i podajnika czy kominków z płaszczem wodnym. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania oraz wydłużenie okresu grzewczego w sezonie przejściowym.

śr. ocena 5 / głosów 5