Charakterystyka wełny celulozowej

Planując wykonanie wewnętrznego docieplenia budynku, warto zastanowić się nad nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej wełny mineralnej jest wełna celulozowa. Co prawda materiał ten jest znany i chętnie wykorzystywany w krajach Europy Zachodniej i Kanadzie już od lat 70. ubiegłego wieku, jednak w Polsce wciąż stanowi stosunkową nowość.

Włókna celulozowe to bez wątpienia przyszłość izolacji wewnętrznych – przekonuje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Termex.

Docieplenia wykonane metodą pneumatyczną z zastosowaniem wełny celulozowej są nie tylko znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne rozwiązania, ale także bezpieczne dla środowiska i użytkowników izolowanych w ten sposób budynków.

Jak pracują izolacje z wełny celulozowej?

Wełnę celulozową produkuje się z włókien celulozowych pozyskanych w procesie recyklingu makulatury. Uzyskany w ten sposób granulat impregnuje się następnie związkami boru, co zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne produktu i czyni go niepalnym. Dodatkową zaletą włókien celulozowych jest fakt, iż nie rozwija się w niej pleśń ani inne drobnoustroje.

Wełna celulozowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu posiada zdolność wiązania wilgoci, która następnie przekazywana jest w miejsca o jej mniejszym stężeniu. Przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji budynku, wełna celulozowa bardzo szybko pozbywa się pary wodnej. Pracując w ten sposób, izolacja zapewnia naturalny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, nie dopuszczając nadmiernego zawilgocenia, ani wysuszenia powietrza.

Wykorzystanie naturalnego materiału do produkcji wełny celulozowej sprawia, że docieplone nią budynki są zdrowe i bezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i osób wykonujących izolację.

Co izoluje się wełną celulozową?

Za pomocą wełny celulozowej wykonuje się wewnętrzne docieplenia budynków, poprzez wypełnianie przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi. Najczęściej stosuje się ją do izolacji ścian szkieletowych, stropów i stropodachów wentylowanych oraz podłóg na legarach.

W przeciwieństwie do wełny mineralnej, włókna celulozowe nie występują w formie mat czy płyt, ale w postaci sypkiej. W związku z tym, wykonanie takiego docieplenia w wykończonych budynkach nie wymaga demontażu istniejących już konstrukcji. Izolację z wełny celulozowej wykonuje się metodą wtryskową, wtłaczając włókno w daną przestrzeń przez wywiercone otwory, łatwe do późniejszego ukrycia.

Co ważne, izolacja wykonana z włókien celulozowych nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń przed parą i wiatrem. Docieplenie wykonane tą metodą zapewnia doskonałą ochronę termiczną, zabezpieczenie przed wilgocią i świetną izolację akustyczną.