Charakterystyka tynków strukturalnych

Tynki strukturalne zalicza się do kategorii ozdobnych, które wyróżniają się szczególnymi właściwościami. Przy ich użyciu można uzyskać bardzo ciekawe efekty wykończenia. Wykorzystuje się je zarówno w przypadku pomieszczeń, jak i elewacji budynku. Rozwiązanie to jest niezwykle uniwersalne – łączy w sobie wysoki poziom estetyki i praktyczność. Odkryj zalety tynków strukturalnych i zastosuj je w swoim domu.

Tynk strukturalny

Czym dokładnie jest tynk strukturalny?

Tynk strukturalny jest jednym z produktów, który zalicza się do gładzi ozdobnych. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie różnych wzorów oraz struktur na:

  • ścianach,
  • sufitach,
  • elewacji.

Decydując się na zastosowanie tynku strukturalnego we wnętrzu, należy pamiętać o kilku istotnych parametrach. Przede wszystkim warto wiedzieć, że poszczególne warianty różnią się od siebie ziarnistością oraz gęstością masy. To właśnie ze względu na nie można uzyskać różne efekty.

– Ogromną zaletą tynków strukturalnych jest ich bardzo duża uniwersalność. Materiał ten można być bez przeszkód wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu — np. do uzyskania ciekawego efektu na ścianach, czy elewacji budynku. Plusem jest także trwałość oraz odporność na zabrudzenia – podkreśla specjalista z firmy BAUTOP.

Rodzaje tynków strukturalnych i ich charakterystyka

Tynki strukturalne dzieli się na kilka rodzajów. Wśród najczęściej stosowanych wyróżnia się wariant:

  • akrylowy,
  • silikonowy,
  • mineralny.

Tynk akrylowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w domowych wnętrzach. Jest on nieco droższy niż mineralny, chociaż wiele zależy od surowców, które wykorzystuje się do jego wykonania. Podczas tworzenia elewacji domów najczęściej stosuje się natomiast tynki cienkowarstwowe o zróżnicowanej strukturze. Do ciekawych propozycji zalicza się tynki typu baranek oraz kornik.

Wariant, który określa się barankiem, charakteryzuje się przede wszystkim specyficzną, niejednolitą fakturą. Pod wierzchnią warstwą można zauważyć sporo niewielkich rozmiarów, okrągłych grudek. Sama masa po wyłożeniu jest rozciągana okrężnymi ruchami, można w ten sposób stworzyć charakterystyczne wzory.

Tynk strukturalny — kornik, nie ma co prawda charakterystycznej i efektywnej trójwymiarowej faktury, jednak w nakładanej na powierzchnię masie znajdują się zarówno elementy koliste, jak i kanciaste. Po jej rozciągnięciu struktura jest niemalże płaska, jednak pojawiają się na niej rowki, które przypominają miejsca drążenia kornika. W zależności od sposobu rozciągania można uzyskać najróżniejsze efekty wizualne. Masa może być rozprowadzana ruchami kolistymi, ale również poziomymi, czy pionowymi.

Wzory, które uzyskuje się przy pomocy tynku strukturalnego, są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od jego rodzaju, wykorzystanego w masie kruszywa, jak również od samego sposobu jej rozcierania Najczęściej stosuje się warianty, w których drobiny nie przekraczają 1,5 mm. Producenci oferują jednak i takie rozwiązania, w których uziarnienie wynosi ponad 2 mm i więcej.

śr. ocena 0 / głosów 0