Charakterystyka spienionego polietylenu

Polietylen jest syntetycznym polimerem, a więc jednym z podstawowych budulców tworzyw sztucznych. Spieniony polietylen, nazywany zwykle po prostu pianką polietylenową to materiał o wszechstronnym zastosowaniu ze względu na swoje właściwości fizyczne. Pianka polietylenowa wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji mat zabezpieczających różnego rodzaju towary, ale nie tylko. Czym charakteryzuje się spieniony polietylen i jakie ma zastosowania?

Spieniony polietylen – materiał o ciekawych właściwościach

Spieniony polietylen w pierwszej kolejności kojarzy nam się przede wszystkim jako materiał lekki i delikatny. To skojarzenie jest słuszne, przy czym trzeba zaznaczyć, że produkty powstające z polietylenowej pianki są lekkie, jednak wcale nie tak delikatne, jak na pierwszy rzut oka wyglądają: są wytrzymałe. Dzięki wysokiej odporności na ściskanie oraz zdolności sprężystego odkształcania stanowią dobrą amortyzację. Pianki polietylenowe o zamkniętej strukturze komórkowej nie chłoną wilgoci, mają bardzo niski współczynnik przepuszczania pary i zachowują elastyczność w szerokim przedziale temperatur. Charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dlatego spieniony polietylen jest wykorzystywany między innymi do wykonywania izolacji termicznych. Spieniony polietylen jest bezpyłowy, bezwonny i nie ma żadnych przeciwwskazań, by miał kontakt z żywnością.

Przykłady zastosowania spienionego polietylenu

Najprostszym przykładem zastosowania spienionego polietylenu są stosunkowo cienkie pianki w formie zwijanych mat. Mają zazwyczaj grubość nie większą niż 2,0 mm, a ich szerokość to 1,00 – 1,25 m. Wykorzystujemy je do zabezpieczania przedmiotów przed urazami mechanicznymi. Jak mówi nam przedstawiciel producenta styropianu i chemii budowlanej Styrmann z Warszawy, pianka polietylenowa z nawoju używana jest głównie przy magazynowaniu i transporcie. Grubsze pianki polietylenowe w nawojach są stosowane jako bezpośredni podkład pod panele lub klejone warstwowo deski podłogowe. Dzięki zastosowaniu tego materiału eliminujemy nierówności podłogi. Pianki o grubości 5 – 15 mm mogą być wykorzystywane nawet jako izolacja termiczna i akustyczna układana pod jastrychem. Na koniec warto dodać, że ze spienionego polietylenu produkuje się nie tylko maty w nawojach, ale także profile opakowaniowe, które jeszcze skuteczniej niż maty zabezpieczają przedmioty, nawet elementy o nieregularnych kształtach. Pianka polietylenowa jest więc materiałem wykorzystywanym na szeroką skalę w wielu branżach.

śr. ocena 5 / głosów 5