Charakterystyka marmuru

Myśląc o najlepszym gatunku kamienia, który można wykorzystać zarówno w celach budowlanych, jak i artystycznych, większość z nas bez wahania wskaże na marmur. Tego wyjątkowego kamienia od tysięcy lat używa się zarówno do tworzenia nawierzchni dróg, posadzek w budynkach o charakterze reprezentacyjnym, jak i rzeźb i mniejszych przedmiotów dekoracyjnych.

marmur

Używane w polszczyźnie słowo marmur wywodzi się z łacińskiego wyrazu marmar i od tysiącleci nie zmieniło ono swojego znaczenia. Marmur to niebywale piękny kamień naturalny, zaliczany do skał metamorficznych, które powstały z przeobrażenia wapieni lub dolomitów.

Właściwości marmuru

Marmur jest kamieniem uwielbianym przez architektów i projektantów wnętrz – zauważa nasz rozmówca z Metamar Polska.

Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę niezwykłą kombinację jego właściwości.

Z jednej strony jest to kamień wyjątkowo trwały, odporny na ścieranie, oddziaływanie wody i na przemarzanie, ale jednocześnie stosunkowo łatwy w obróbce.

Powierzchnie marmurowe można wykańczać w rozmaity sposób, nadając im połysk lub matowość. W tym celu kamień poddaje się np. polerowaniu, satynowaniu, szczotkowaniu, piaskowaniu i wielu innym metodom obróbki, które umożliwiają osiągnięcie bardzo ciekawych rezultatów.

Doskonałe właściwości fizyczne w tym przypadku nie każą nam rezygnować z wysokiej estetyki. Marmur występuje w wielu odmianach kolorystycznych, posiada też szeroki wachlarz oryginalnych rysunków. Decydując się na wykonanie elementów architektonicznych z marmuru, możemy mieć pewność, że efekt będzie niezwykle ciekawy i niepowtarzalny.

Zastosowania marmuru

Doskonałe parametry wytrzymałościowe marmuru sprawiają, że jest on stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na otwartej przestrzeni. Z dużych płyt marmurowych wykonuje się m.in. posadzki, okładziny ścienne, blaty kuchenne i parapety, jednak obecnie dostępne są również niewielkie płytki marmurowe, prostokątne, ośmiokątne, czy gotowe mozaiki.

Marmur we wnętrzach stosowany jest także jako materiał do tworzenia elementów wyposażenia łazienek. Wysoka odporność na oddziaływanie wody sprawia, że umywalki i brodziki z marmuru będą cieszyły właścicieli pięknym wyglądem i niezmienną funkcjonalnością przez wiele lat.

Na zewnątrz marmur stosuje się najczęściej do wykańczania podłóg tarasowych. Wybór tego kamienia naturalnego w tym miejscu jest bardzo rozsądny. Taras marmurowy będzie służył przez wiele lat, przy czym nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i wyróżnia się wyjątkową urodą.

Niekiedy z marmuru wykonuje się także dekoracyjne elementy elewacji budynków, a nawet małą architekturę ogrodową, a więc ławeczki, fontanny i rzeźby.

śr. ocena 5 / głosów 5