Charakterystyka kabin sanitarnych WC

Kabiny sanitarne są stałym elementem wyposażenia obiektów sportowych, szkół, zakładów pracy, urzędów, galerii handlowych… Wszędzie tam, gdzie przewija się wiele osób, konieczne jest zapewnienie węzłów sanitarnych, a kabiny WC to powszechnie stosowane rozwiązanie. Z jakich materiałów są one wykonywane i jakie mają właściwości? Oto charakterystyka kabin sanitarnych WC.

Wszystko zależy od producenta

Każdy producent kabin sanitarnych WC ma własne sposoby na stworzenie higienicznej i trwałej zabudowy, chociaż niektóre materiały są popularne wśród wielu wytwórców. Każdy stara się jakoś wyróżnić i dać klientom coś, czego nie ma konkurencja. My przeanalizujemy rodzaje kabin od firmy www.sanipol.pl. Producent ten daje wybór spośród trzech różnych systemów: HPL, V20 oraz HPL-PR. Gdzie najlepiej sprawdzi się każdy z nich? Na czym polegają różnice między poszczególnymi systemami kabin sanitarnych WC?

Systemy kabin sanitarnych WC – charakterystyka

Pierwszym przedstawionym systemem zabudowy kabin sanitarnych WC będzie SANIPOL HPL.  Powstaje on z płyt kompaktowych z laminatów wysokociśnieniowych HPL. Nasączone żywicą warstwy papieru prasuje się pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Powstały materiał to płyta o grubości 13 mm. Jej struktura jest jednolita i zwarta. Płyty HPL są wodoodporne, dlatego sprawdzają się w warunkach podwyższonej wilgotności. Wykazują także odporność na działanie chemikaliów. Mogą występować w wariancie normalnie palnym i trudno palnym. Ścianki mocuje się na profilach aluminiowych, co dodatkowo podnosi i tak już dużą trwałość systemu. Co więcej, płyty mogą być podłożem dla druku cyfrowego, co daje nieograniczone możliwości modyfikacji wyglądu.

Kolejne rozwiązanie to system SANIPOL V20. Składa się on z płyt wiórowych P2 o grubości  28–30 mm. Płyty są melaminowane lub pokrywane laminatem HPL. Obok płyt w skład systemu wchodzą aluminiowe profile i okucia o rdzeniu z ocynkowanej stali w otulinie z tworzywa sztucznego. System V20 nie nadaje się do miejsc o dużym zawilgoceniu, natomiast doskonale sprawdzi się do wydzielania pomieszczeń biurowych czy np. szpitalnych. Jest solidny i stabilny.

Ostatni system to kabiny SANIPOL HPL-PR. Są wykonane z płyty warstwowej, której rdzeniem jest pianka poliuteranowa o dużej twardości, a warstwę zewnętrzną stanowi laminat HPL. Grubość całości to 30 mm. Profile i okucia są takie same jak w wyżej opisanym systemie V20. To rozwiązanie łączy w sobie zalety dwóch poprzednich – jest wyjątkowo stabilne, a jednocześnie odporne na działanie wilgoci.