Charakterystyka i walory granitu

Człowiek nauczył się wykorzystywać różne surowce do swoich celów. A im bardziej rozwijał się przemysł i transport, tym więcej pojawiało się potrzeb. I tak, gdy znaleziono skałę pospolitą, występująca w dużych blokach, wykazującą wysoką odporność na ścieranie i czynniki atmosferyczne, stała się ona materiałem chętnie wykorzystywanym między innymi w budownictwie. Mowa oczywiście o granicie.

granit

Odporny na czynniki

Granit jest przede wszystkim bardzo trwały. Nie straszne mu zarysowania, uderzenia, naciski, a nawet działanie kwasem. Występuje na wszystkich kontynentach. W Polsce złoża granitu eksploatowane są z masywu karkonoskiego, strzegomskiego i strzelińskiego. Najwięcej granitu wydobywa się na Dolnym Śląsku. Złoża granitu występują też w północno-wschodniej Polsce oraz od Tatr, przez Kraków aż po Zawiercie. Nie możemy więc narzekać na brak tego surowca.

Zastosowanie

Granit jest nie tylko niezwykle trwały, ale również, odpowiednio użyty, pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny (przybiera różne wzory i odcienie). Najczęściej spotkamy się z tym surowcem w budownictwie. Używany jest w postaci kamienia budowlanego (kostka granitowa łupana i cięta, płyta, krawężniki) i w takiej formie trafia na przykład na chodniki przy drogach, do ogrodzeń posesyjnych. Granit wykorzystywany jest również do budowy nagrobków.

Gdzie szukać?

Jeśli chcemy dajmy na to zbudować granitowe ogrodzenie posesji lub wyłożyć granitem podjazd do garażu, powinniśmy poszukać materiału odpowiedniego dla nas. Zwracamy wtedy uwagę na formę, w jakiej występuje granit, co wpływa nie tylko na technikę kładzenia, ale też na końcowy efekt wizualny. Najlepiej zasięgnąć porady od firmy specjalizującej się w obróbce granitu, np. Grabinex Spółka z o.o. , gdzie jednocześnie będziemy mogli zamówić dany asortyment.