Ceramiczna ochrona lakieru – zalety powłok ceramicznych

Aby jak najdłużej cieszyć się z wyglądu własnego samochodu, warto zainwestować w jego pielęgnację. Na pomoc przychodzi powłoka ceramiczna, która odgrywa rolę ochrony lakieru, głównie przed warunkami atmosferycznymi, wysoką temperaturą, ptasimi odchodami i sokami z drzew. Dzięki niej powierzchnia samochodu jest również bardziej odporna na mocną chemię. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści przynosi stosowanie ceramicznej ochrony lakieru i na czym ona polega.

Czym cechuje się powłoka ceramiczna?

Głównym zadaniem powłok ceramicznych jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkodzić samochód – działaniem promieniowania UV, wahaniami temperatury, substancjami chemicznymi (np. solą drogową) oraz używaniem chemii samochodowej i alkoholi.

Dzięki zastosowaniu ceramicznej ochrony lakieru oryginalna powłoka samochodu zamknięta jest w ochronnej warstwie, mogącej wytrzymać wiele szkód i nie wywierać przy tym żadnych szkodliwych skutków na nadwozie samochodu. Charakteryzuje się ona ponadto dużą trwałością, co sprawia, że wykracza daleko poza zwykłe środki ochronne. Przykładowo – woskowe powłoki samochodowe ulegają z czasem zużyciu nawet pod wpływem czynników atmosferycznych czy ptasich odchodów, podczas gdy powłoki ceramiczne utrzymują się nawet do 5 lat.

Warto wziąć powyższy przykład pod uwagę również podczas odpowiedzi na pytanie: czy nałożenie powłoki ceramicznej jest kosztowne? Nie dość, że powłoka woskowa jest mniej trwała, co sprawia, że należy pokrywać nią samochód ok. raz na kwartał, to jeszcze świeża ceramika zapewnia lśniący, elegancki wygląd, który zachowuje swój połysk przez znacznie dłuższy czas. Jest to zatem rozwiązanie, które zapewnia korzyści ekonomiczne i estetyczne, a także oszczędność czasu.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna jest przełomową technologią w ochronie lakieru. Są to specjalne komponenty, które silnie wiążą z lakierem i mają zdolność przenikania bardzo głęboko w jego porowatą strukturę. Nałożenie tego rodzaju powłoki powoduje, że wszystkie wolne przestrzenie między cząsteczkami są wypełnione i tworzą silną oraz gładką warstwę ochronną. Można ją porównać do twardej skorupy, która chroni lakier przed zarysowaniami, nadmiernym brudzeniem się i starzeniem.

Ponadto, w przeciwieństwie do standardowej powłoki woskowej, jest ona całkowicie odporna na utlenianie. Zapewnia także efekt hydrofobowy (jest praktycznie niemożliwa do usunięcia pod ciśnieniem), zapewnia ochronę przed blaknięciem i matowieniem lakieru, a także pozwala na znacznie szybsze umycie samochodu – wymienia kolejne korzyści powłok ceramicznych właściciel Myjni Estyma, która zapewnia kompleksowe mycie oraz pielęgnację samochodu i oferuje pełen pakiet czynności w zakresie konserwacji i renowacji auta. – Należy jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na zabezpieczenie auta powłoką, musimy pamiętać o okresowych przeglądach i odpowiednim dbaniu o nasze zabezpieczenie.

śr. ocena 5 / głosów 5