Cegły klinkierowe jako materiał budowlany

Klinkiery to tworzywa ceramiczne otrzymywane przez wypalanie różnego rodzaju glin w temperaturze od 1000 do 1300 °C. Do najbardziej popularnych wyrobów klinkierowych należą cegły budowlane, cegły kominowe i kanalizacyjne oraz kształtki i płytki do licowania ścian. Wszystkie te produkty zaliczamy do ceramiki budowlanej. Cegły klinkierowe zaliczamy do materiałów konstrukcyjnych. Są chętnie stosowane w elewacjach domów i innych budynków ze względu na bardzo korzystne właściwości i estetykę, a także do budowy murów.

Charakterystyka cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe to w 100% naturalny materiał o bardzo korzystnych właściwościach. Są wytrzymałe, a ich nasiąkliwość nie przekracza 6%. Cegły klinkierowe są też mrozoodporne – zaliczamy je do kategorii F2 określonej wg normy PN-EN 771-2:2011. Oznacza to, że przy 50 cyklach zamrażania i rozmrażania ich wytrzymałość nie spada o więcej niż 20%. Cegły klinkierowe są również ognioodporne, kwasoodporne i ługoodporne. Charakteryzuje je korzystnie niski współczynnik przewodności cieplnej. Na rynku dostępne są klinkierowe cegły pełne i perforowane o różnych wymiarach, z gładką lub nieregularną, strukturalną powierzchnią lica. Jak mówi nam przedstawiciel Hurtowni Ambit Pokrycia Dachowe, lico cegły może być cieniowane, fakturowane, ryflowane, czy ciosane, metalicznie połyskujące lub glazurowane.

Tradycyjne cegły budowlane tak bardzo kojarzą nam się z pomarańczowo-czerwono-kasztanowym kolorem, że wręcz trudno opisać ten kolor inaczej niż po prostu „ceglasty”. Cegły klinkierowe dostępne na rynku to feeria barw. Wśród polskich kolekcji możemy znaleźć głównie cegły antracytowe, burgundowe, brązowe, czy czerwono-brązowe. Wśród cegieł importowanych znajdziemy też inne kolory. Do wyboru mamy cegły piaskowe, szaro-białe, niebieskobrązowe, perłowobiałe, srebrno-szare, czy czarne.

Budowa ścian z cegły klinkierowej

Cegły klinkierowe doskonale sprawdzają się do budowy ścian i murów. W pierwszym przypadku do wyboru mamy budowę ściany trójwarstwowej w dwóch wariantach. Wznosimy trzy warstwy (nośną, izolacyjną i osłonową) przed wykonaniem dachu lub rozkładamy prace na dwa etapy. Zwykle nie mamy żadnych przeciwwskazań, które narzucałyby wybór konkretnej metody, jednak to drugi wariant jest korzystniejszy. Najpierw wznosimy warstwę nośną ściany, następnie budujemy dach, a w kolejnym etapie układamy izolację i warstwę osłonową z cegły klinkierowej. Gotowy dach chroni, osłania izolację (np. wełnę mineralną) przed deszczem. Również cegła klinkierowa jest „bezpieczniejsza” – nie uszkodzimy jej podczas wznoszenia dachu, czy podczas wylewania stropu betonem.

śr. ocena 5 / głosów 5