Cechy dobrego papieru ściernego

Wykorzystanie papieru ściernego jest jedną z najlepszych metod wygładzenia powierzchni – zarówno drewnianych, jak i metalowych. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rodzajów tego materiału, które różnią się między innymi granulacją. Każdy z nich może być wykorzystany do innej powierzchni. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup papieru ściernego i jak wybrać najlepszy?

Rodzaje papieru ściernego dostępne na rynku

Producenci oferują papier ścierny dopasowany do różnych prac. W związku z tym na papierze mogą znajdować się ziarna różnych materiałów. Może to być:

-tlenek aluminium,
-cyrkon glinu,
-węglik krzemu.

Specjalista z przedsiębiorstwa METALEX FIRMA WIELOBRANŻOWA SEBASTIAN BIESIADECKI informuje:

Najtwardszym rodzajem papieru ściernego jest wykonany z tlenku aluminium. Dzięki swoim właściwościom bez problemu może być stosowany na powierzchniach metalowych. Jego twardość jest zbliżona do tej, którą charakteryzuje się diament – dodaje.

Możliwości zastosowania papieru ściernego

Rodzaj materiału ściernego jest ściśle związany z jego wykorzystaniem. Istnieją dwie metody tarcia:

-na sucho,
-na mokro.

Do prac wykonywanych na sucho zaleca się wykorzystanie materiałów ściernych, gdzie nośnikiem jest papier. To najczęściej stosowana forma – zarówno podczas niewielkich remontów, jak również w przemyśle. Papier ścierny dostępny jest w dwóch wersjach. Najpopularniejsze są rolki, jednak można zakupić go także w arkuszach.

W metodzie na mokro konieczne jest zastosowanie materiału ściernego, którego częścią nośną jest folia. Potocznie często ten rodzaj również nazywa się papierem ściernym, chociaż nie jest to do końca właściwe określenie.

Co warto uwzględnić podczas wyboru papieru ściernego?

Specjaliści podkreślają, że podczas wykonywania prac związanych ze ścieraniem konieczne jest zazwyczaj zastosowanie kilku granulacji. Dzięki temu można uzyskać zdecydowanie lepszy efekt. Sama granulacja określana jest literą P oraz cyfrą. Na początku warto stosować niższą wartość i zwiększać ją w kolejnych etapach. Dlaczego należy trzymać się tej zasady? Początkowa faza ma na celu ściągnięcie większych nierówności lub usunięcie całej warstwy np. lakieru. Większe ziarna znacznie lepiej radzą sobie z tym zadaniem. Jednak, aby powierzchnia była idealnie gładka, konieczne jest zastosowanie drobniejszych ziaren. Dlatego papier ścierny o granulacji powyżej P240 stosowany jest podczas końcowych etapów związanych z wykończeniem materiału.

Wybór dobrego papieru ściernego nie należy do najłatwiejszych. Błędna decyzja może wpłynąć na niewłaściwą strukturę powierzchni. Dlatego warto zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Istotne jest przede wszystkim jego przeznaczenie, ale nie bez znaczenia może okazać się wymiar ziarna ściernego oraz wspomniana granulacja. Znacznie lepiej zdecydować się również na sprawdzonego producenta papieru ściernego.

śr. ocena 5 / głosów 5