BUDOWA NOWEJ GENERACJI MAT TERMOIZOLACYJNYCH CYLINDRÓW WTRYSKAREK I WYTŁACZAREK

Wtryskarki i wytłaczaki to kluczowe dla przetwórstwa tworzyw sztucznych urządzenia. Ich praca generuje wysokie ilości energii cieplnej, która z wielu powodów – między innymi poprawy ergonomii pracy oraz bezpieczeństwa otoczenia – powinno być jak najskuteczniej utrzymywane wewnątrz tych maszyn. Temu celowi służą wysokiej jakości maty termoizolacyjne.

Budowa mat termoizolacyjnych

Maty termoizolacyjne stosowane są do izolowania cylindrów wtryskarek i wytłaczarek, czyli elementów generujących największą ilość ciepła. Maty wytwarzane są z wielu warstw specjalnie opracowanych tkanin, wykazujących bardzo wysoką odporność na wysokie temperatury. Jedną z warstw wewnętrznych jest aerożel, którego współczynnik izolacyjności cieplnej jest kilkukrotnie wyższy od izolacyjności wełny technicznej, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej grubości materiału. Prosta konstrukcja powoduje, że maty są uniwersalnym materiałem izolacyjnym – można je bez większego problemu zamontować bezpośrednio na urządzeniach różnego rodzaju (nie tylko na wtryskarkach i wytłaczarkach). Również ich demontaż nie wymaga dużego wysiłku i można go przeprowadzić bez wykonywania dodatkowych czynności.

Zastosowanie mat termoizolacyjnych

Maty termoizolacyjne mogą być używane nie tylko do izolowania cylindrów wtryskarek i wytłaczarek, ale również w zakładach przemysłowych wykorzystujących maszyny, których praca generuje duże ilości ciepła – mówi przedstawiciel firmy ELS Poland.

Przykładowe zastosowanie obejmuje izolowanie turbin rurociągów, kotłów i zbiorników obecnych w elektrociepłowniach oraz zabezpieczania różnego rodzaju pras wulkanizacyjnych, form do opon i innych urządzeń z przemysłu gumowego. W przemyśle tworzyw sztucznych używane są do izolowania takich elementów jak pompy, filtry, połączenia kołnierzowe, reaktory etc.

Zalety mat termoizolacyjnych

Wielowarstwowa budowa mat czyni z nich idealny materiał termoizolacyjny do zastosowań przemysłowych. Stosowanie ich przynosi wiele wymiernych korzyści między innymi:

  • Oszczędność energii – spowodowane jest to tym, że energia ciepła, niezbędna do sprawnego działania wtryskarek, wytłaczarek i innych urządzeń, nie ulega rozproszeniu i może zostać skuteczniej wykorzystana w procesach produkcji. To powoduje znacznie obniżenie kosztów produkcji.
  • Poprawa żywotności elementów wykonawczych maszyn.
  • Poprawa bezpieczeństwa i komfortu osób znajdujących się na hali produkcyjnej – wynika to z redukcji ciepła rozpraszającego się po zakładzie.
  • Redukcja zapylenia i emisji dwutlenku węgla.
śr. ocena 5 / głosów 6