Akcesoria do ram obrazowych

Wydawałoby się, że obraz to jedynie prezentowana na płótnie czy papierze artystyczna treść. Jednakże nieodłączną częścią obrazu jest również rama, która może podkreślać jego walory estetyczne i tworzyć z nim harmonijną, efektowną całość. Rama powinna być odpowiednio dobrana do obrazu i do aranżacji wnętrza, ale musi też być funkcjonalna. W tym celu wykorzystuje się specjalne akcesoria do ram obrazowych. Co warto wiedzieć na ich temat?

oprawa-obrazow

Do czego służą akcesoria do ram obrazowych?

Każdy obraz – czy to grafika, plakat, zdjęcie czy ilustracja – wymaga odpowiedniej oprawy, składającej się z podłoża, czyli tzw. pleców, szybki, najczęściej szklanej lub wykonanej z plexi oraz z ramy, którą tworzą listwy wykonane np. z drewna czy aluminium.

Oprawa powinna wyróżniać się zarówno walorami estetycznymi, jak i praktycznymi. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Sayart z listwami i akcesoriami ramiarskimi. – Musi podkreślać piękno obrazu, ale powinna być przede wszystkim funkcjonalna – stabilnie przytrzymywać obraz i umożliwiać umieszczenie go w wybranym miejscu, np. zawieszenie na ścianie. System zawieszenia należy dobrać do podłoża oraz charakteru ekspozycji. Na potrzeby domowe wystarczają zwykle tradycyjne zawieszki, natomiast w galeriach sztuki i innych tego typu miejscach wykorzystuje się nowoczesne systemy zawieszeń.

Akcesoria do ram obrazowych – rodzaje i charakterystyka

Niezbędne akcesoria do ram obrazowych to przede wszystkim estetyczne i funkcjonalne systemy zawieszeń, pozwalające na efektowne wyeksponowanie obrazu, np. na ścianie, a także odpowiednie jego zabezpieczenie, tak, by dzieło sztuki nie spadło. To również akcesoria umożliwiające obróbkę zarówno ram, jak również listew do oprawy obrazów. Najważniejsze akcesoria ramiarskie to:

  • Zawieszki do obrazów – pozwalające na estetyczne i praktyczne umieszczenie obrazu na ścianie, mogą mieć różnorodne formy. Wyróżniamy m. in. specjalnie profilowane zawieszki ząbkowane, jak i tradycyjne akcesoria trójkątne, w tym również zdobione, np. stylizowane na antyczne dekoracje.
  • Zszywki – niezastąpione akcesoria umożliwiające łączenie listew i ram obrazów. Wykorzystywane w zszywarkach, czyli profesjonalnych maszynach do drewna. Wysokiej jakości zszywki to sposób na spójne i trwałe łączenie elementów.
  • Blaszki – to akcesoria do podobrazi przybierające różne kształty, w zależności od zapotrzebowania. Umożliwiają zamocowanie obrazu w ramie. Mogą również służyć jako wzmocnienia narożne. Wyróżniamy przy tym blaszki miękkie i twarde.

Ponadto do akcesoriów ramiarskich należą również slipy samoprzylepne oraz plastikowe. Na uwagę zasługują także nowoczesne systemy zawieszeń do galerii, do których zalet należy łatwy montaż oraz estetyczna ekspozycja obrazów.

śr. ocena 5 / głosów 6