Znaczenie wiatro i paroizolacji w budownictwie

Wiatroizolacja i paroizolacja to dwa terminy powszechnie używane w szeroko pojętym budownictwie. Określają głównie rodzaje zabezpieczeń izolacji użytej do ścian, stropów, dachów i elewacji. Choć materiały wiatroizolacyjne i paroizolacyjne spełniają różne zadania, to są wykonane z podobnych surowców. Odmienna jest natomiast technologia ich produkcji. Czym zatem wiatroizolacja różni się od paroizolacji i gdzie każda z nich znajduje zastosowanie?

Rozkładanie folii dachowej

Jakie są różnice między wiatroizolacją i paroizolacją?

Nim skupimy się na różnicach warto wspomnieć o tym, co łączy wiatroizolację i paroizolację. Główną cechą wspólną jest fakt, że spełniają one to samo zadanie, a jest nim ochrona warstw izolacyjnych budynku przed szkodliwym działaniem wody i wiatru. Warstwy izolacyjne znajdują się w ścianach, stropach, a także dachach. Spełniają one rolę bufora, który zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Zarówno wiatr, jak i woda mogą zmniejszyć efektywność izolacji, a nawet spowodować uszkodzenia drewnianych elementów ścian i konstrukcji dachowej. Skoro wiemy już co łączy wiatroizolację i paroizolację, to czas poznać różnicę między nimi, a te przybliży ekspert firmy Dorken oferującej trwałe systemy folii wiatroizolacyjnych oraz paroizolacyjnych membran:

Właściwe wykonanie izolacji dachów, ścian i stropów to gwarancja ciepłego domu, a także wymierne oszczędności na kosztach ogrzewania. Jednak, aby ocieplenie spełniło swoje zadanie musi być po pierwsze wykonane bardzo starannie, z użyciem odpowiednich materiałów izolacyjnych, a po drugie gotową warstwę izolacji trzeba ochronić przed działaniem czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Właśnie do tego służą produkty paroizolacyjne i wiatroizolacyjne. Te pierwsze stosuje się od wewnątrz budynku. Dzięki swojej budowie skutecznie blokują przenikanie pary wodnej z pomieszczeń do warstwy izolacyjnej ułożonej na ścianie i stropie, a w przypadku poddaszy użytkowych również między dachem, a jego konstrukcją. Niezastosowanie ochrony paroizolacyjnej szybko doprowadzi do zawilgocenia izolacji termicznej. Może też spowodować gnicie drewnianych elementów.

Zewnętrzna ochrona warstw izolacyjnych budynku jest równie ważna co ta wewnętrzna. Do jej wykonania używa się materiałów wiatroizolacyjnych. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie przed zjawiskami atmosferycznymi np. deszczem, śniegiem czy wiatrem. Dwa pierwsze podobnie jak para z pomieszczeń mieszkalnych może spowodować zawilgocenie warstwy izolacyjnej. Natomiast wiatr jest odpowiedzialny za jej wywiewanie. Dotyczy to szczególnie izolacji układanej na poddaszach.

O czym należy pamiętać wybierając produkty wiatroizolacyjne i paroizolacyjne?

Obecnie wybór materiałów o właściwościach paroizolacyjnych i wiatroizolacyjnych jest bardzo duży. Trzeba jednak pamiętać, że spora ich część pochodzi od małych producentów, których nie stać na kosztowne testy swoich wyrobów. Dlatego analizując oferty zawsze warto brać pod uwagę certyfikaty jakie posiada dany produkt oraz innowacyjne rozwiązania, których funkcjonalność została sprawdzona podczas niezależnych testów. W przypadku materiałów wiatroizolacyjnych doskonale sprawdza się dachowa folia podkładowa, która dzięki swojej strukturze niezwykle szybko odprowadza wody opadowe, a właściwie ułożona zapewnia niezawodną ochronę przed wiatrem. W efekcie warstwa termoizolacyjna dachu będzie zawsze odpowiednio chroniona i nie straci swoich właściwości izolacyjnych.

śr. ocena 0 / głosów 0