Zastosowanie piasku w produkcji chemii budowlanej

Mimo swej pozornej powszechności piasek jest jednym z najcenniejszych surowców na świecie. To właśnie dzięki niemu możliwie jest rozbudowywanie miast, które w ostatnich latach muszą pomieścić coraz większą część ludności. Jest on niezbędnym składnikiem bardzo wielu tworzyw wykorzystywanych w czasie prac budowlanych.

Szkło

Szkło staje się tworzywem coraz częściej wykorzystywanym w budownictwie. Niegdyś wykorzystywano je najczęściej  w produkcji okien i drzwi, jednak współczesne nurty architektoniczne zakładają wykorzystanie szkła również przy konstruowaniu całych budynków – powoli trend ten wychodzi poza ramy nowoczesnych biurowców i innych obiektów użytkowych i staje się coraz wyraźniej obecny również w budownictwie mieszkaniowym. Niezbędnym składnikiem do produkcji szkła jest piasek kwarcowy, który wraz z dodatkami takimi jak węglan sodu i wapnia (tzw. zestaw szklarski) jest rozgrzewany w temperaturze 1500 stopni Celsjusza do momentu uzyskania półpłynnej masy. Plastyczne, gorące szkło nadaje się do ręcznego formowania lub walcowania w tafle.

Zaprawy murarskie

Różnego rodzaju zaprawy murarskie to niezbędny materiał przy budowie obiektów murowanych. Spełniają one różne zadania, między innymi wykorzystywane są do łączenie ze sobą poszczególnych elementów konstrukcyjny – cegieł lub pustaków w murze – ochrony tych elementów przed wpływem czynników zewnętrznych, tworzenia jednolitej powierzchni ścian (tynki), uszczelniania konstrukcji oraz wypełniania ubytków. Ponadto zaprawy murarskie mogą być wykorzystywane do wytwarzania pojedynczych elementów i wyrobów budowlanych.

Beton

Beton to absolutna podstawa wśród tworzy wykorzystywanych w budownictwie. Poza piaskiem do jego produkcji wykorzystuje się jeszcze wodę oraz spoiwo pod postacią cementu. Ponadto do wzbogacania masy betonowej używa się różnych dodatków i domieszek w celu uzyskania produktu o pożądanych właściwościach fizycznych, chemicznych i estetycznych – tak jak w przypadku betonu architektonicznego, wykorzystywanego do produkcji przede wszystkim elementów dekoracyjnych, takich jak panele ścienne czy blaty. Standardowy beton wykorzystywane jest w budownictwie bardzo szeroko – to właśnie z niego wykonywane są fundamenty, podłogi, stropy, schody, nawierzchnie drogowe czy pojedyncze elementy konstrukcyjne lub dekoracyjne.

Jednym z uznanych dostawców piasku dla budownictwa jest suszarnia Anmar.