Zastosowanie i funkcje bezpieczników kaletniczych

Wśród kaletniczych dodatków, takich jak karabińczyki, przelotki, regulatory, zatrzaski, klamry, wszywki, rączki czy stopki, szczególną grupę stanowią bezpieczniki kaletnicze. I chociaż kaletnictwo, czyli rzemiosło, zajmujące się wyrobem i naprawą skórzanych toreb, walizek, pasków oraz innych wyrobów galanterii skórzanej, pod wpływem masowej produkcji pomału odchodzi w przeszłość, nadal możemy spotkać pojedyncze warsztaty kaletnicze. Bezpieczniki kaletnicze mają […]

funkcje bezpieczników kaletniczych

Wśród kaletniczych dodatków, takich jak karabińczyki, przelotki, regulatory, zatrzaski, klamry, wszywki, rączki czy stopki, szczególną grupę stanowią bezpieczniki kaletnicze. I chociaż kaletnictwo, czyli rzemiosło, zajmujące się wyrobem i naprawą skórzanych toreb, walizek, pasków oraz innych wyrobów galanterii skórzanej, pod wpływem masowej produkcji pomału odchodzi w przeszłość, nadal możemy spotkać pojedyncze warsztaty kaletnicze.

Bezpieczniki kaletnicze mają rozmaite zadania oraz funkcje. Wykonywane z tworzyw sztucznych, przede wszystkim poliamidów oraz poliwęglanów, są dodatkami do toreb, plecaków oraz innych wyrobów. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym wyrobom z tej kategorii.

Bezpieczna smycz

Bezpiecznik typu BS, jeden z najbardziej popularnych obecnie dodatków kaletniczych, służy do zabezpieczenia użytkownika popularniej zwanej „smyczy”. Powoduje one jej automatyczne odpięcie przy ciężarze 5-8kg. Zazwyczaj ma postać czarnej klamry o wielkości 20 mm i wykonywany jest z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz zgniecenia. Tego typu wysokiej jakości bezpieczniki oferuje swoim klientom renomowana firma DKAL, specjalizująca się w produkcji dodatków kaletniczych z tworzyw sztucznych.

Ulżyj swojemu ramieniu

Innym wyrobem z omawianej grupy są naramienniki. Wykonywane z miękkiego PCV, służą do zabezpieczenia taśmy torby przed jej nadmiernym przesuwaniem. Dzięki nim noszenie nawet ciężkiej torby jest wygodne i komfortowe.

Klamry, szlufki, spinki

Wyroby kaletnicze, w tym bezpieczniki, to nie tylko elementy toreb czy walizek, ale na przykład ubrań roboczych. Klamry do gumy posłużą w nich jako regulacja i zapięcie taśmy gumowej lub tkanin gumo-podobnych. Najczęściej wykonuje się je z poliamidu w kolorze czarnym. Do umiejscowienia taśm kaletniczych posłużą także szlufki, natomiast spinki przydadzą się do zamocowania końcówek taśmy kaletniczej o szerokości 40 i 50 mm.

Klipsy i stopery

Klipsy to bezpieczniki kaletnicze, przeznaczone do zakańczania sznurków. Wykonane z elastycznego polipropylenu w kolorze czarnym lub bezbarwnym, tworzą zakończenie paska, sprawiając, że nie wyskakuje on ze szlufki. Stopery z kolei służą do regulacji długości sznurka, a ich okienko przelotowe ma zazwyczaj wymiar 5×10 mm.

śr. ocena 5 / głosów 1