Zastosowania zbiorników bezodpływowych (szamba szczelne)

Podziemne zbiorniki bezodpływowe to obok przydomowych oczyszczalni ścieków powszechnie wykorzystywane rozwiązanie służące odprowadzaniu ścieków z urządzeń kanalizacyjnych. Na tym ich zastosowanie jednak się nie kończy. Przeczytaj i sprawdź, w jaki jeszcze sposób mogą być wykorzystywane szamba szczelne i dowiedz się, jakie mają zalety nowoczesne zbiorniki bezodpływowe.

Budowa zbiorników bezodpływowych

Obecnie inwestorzy coraz częściej wybierają szamba plastikowe. Nic dziwnego, mają one wiele zalet. Przede wszystkim gwarantują całkowitą szczelność. Wyprodukowane z laminatu takiego jak np. poliestrowo-szklany uniemożliwiają przedostanie się szkodliwych substancji do środowiska. Zbiorniki bezodpływowe tego typu są jednokomorowe i swoim kształtem przypominają walec. Wyposażone we właz kontrolno-rewizyjny znajdujący się przy wlocie ścieków ze źródła, pozwalają na łatwe wprowadzenie do zbiornika węża z wozu asenizacyjnego, a następnie sprawne opróżnienie jego zawartości.

Inne zastosowania szamb szczelnych

W plastikowych zbiornikach bezodpływowych, oprócz ścieków gospodarczo-bytowych, można również gromadzić i przetrzymywać deszczówkę, czyli ścieki z wód opadowych oraz gnojowicę czy inne ścieki pochodzenia zwierzęcego.

Ponadto szamba szczelne z tworzywa sztucznego można wykorzystać ponownie np. w roli osadnika w przydomowej oczyszczalni ścieków. Można je także przekazać komuś innemu albo podać procesowi recyklingu. Jak widać, zbiorniki plastikowe stanowią również ekologiczne rozwiązanie.

Zalety plastikowych zbiorników bezodpływowych

Szambo szczelne jest wygodne i praktyczne. Jego instalacja nie jest skomplikowana, a wielu producentów zgadza się na samodzielny montaż.

W zależności od potrzeb zbiorniki bezodpływowe dostępne są w różnych objętościach roboczych. Ponadto istnieje możliwość połączenia szamb szczelnych ze sobą w szereg tak, aby zapewnić wymaganą pojemność. Warto na spokojnie rozważyć rozmiar zbiornika czy ilość szamb, kiedy zamierzamy je ze sobą łączyć. Odpowiednio dobrana pojemność nie przysporzy nam dodatkowych kosztów związanych z wywozem ścieków – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z Łodzi.

Tego typu zbiorniki nie wymagają dodatkowego uszczelniania podczas montażu, gdyż dzięki materiałowi wykonania oraz konstrukcji nie posiadają one ani szwów, ani zgrzewów. Do tego są lekkie, co ułatwia ich montaż, szczególnie w miejscach, do których dojazd dźwigiem czy samochodem jest utrudniony.

Wreszcie tworzywo sztuczne nie będzie wchodziło w reakcję z gruntem. Nie musimy zatem się obawiać, że nasze szambo ulegnie korozji. 

śr. ocena 4.3 / głosów 6