Zastosowania betonu architektonicznego

Beton architektoniczny – dla laika pojęcie to może niewiele mówić. Nie znamy się na zagadnieniach budowlanych i wszelkie terminy związane z tą branżą są dla nas dosyć tajemnicze. Zupełnie inaczej jest w przypadku dostawców betonu. Oni codziennie realizują zlecenia na dostawę tego materiału i z pewnością zauważają, że tych zamówień jest coraz więcej. Za pomocą tego rodzaju betonu można tworzyć nietuzinkowe aranżacje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

beton

Co to jest beton architektoniczny?

Zacznijmy od tego, czym charakteryzuje się beton architektoniczny. Jest to beton o gładkiej lub porowatej powierzchni, zależnej od zastosowanej mieszanki. Jej skład decyduje, jaka będzie faktura betonu, kolor i jakość, chociaż na tę ostatnią cechę wpływają również inne czynniki.

– Jakość betonu architektonicznego jest również uzależniona od wykonawstwa i systemu deskowań – komentuje nasz rozmówca z firmy BTB w Warszawie.

Warto wiedzieć, że beton architektoniczny ma taki sam skład, jak zwykły beton. Tworzy go cement, kruszywo oraz woda. Znaczenie ma rodzaj cementu. Powinien być to cement hutniczy, czyli CEM III, o jasnym, jednolitym kolorze. Wyróżnia się mniejszym ryzykiem pękania. Jeśli chodzi o kruszywo, najlepsze jest okrągłe albo o foremnym kształcie. Co istotne, mieszkanki betonowe zawierają także domieszki chemiczne, które mogą modyfikować właściwości betonu. Dzięki ich użyciu, dodaje się mniejszą ilość wody, a sam materiał jest bardziej plastyczny oraz urabialny.

Sposoby wykorzystania betonu architektonicznego

Beton architektoniczny, jak już wspomniano, można stosować z równym powodzeniem na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dzisiaj największą popularnością cieszą się wewnętrzne aranżacje stworzone właśnie z wykorzystaniem tego materiału. Pozwalają urządzać pomieszczenia w nowoczesnym stylu, charakteryzującym się minimalizmem. Rewelacyjnie łączy się z innymi tworzywami, np. z metalem, drewnem czy cegłą, równie chętnie dzisiaj stosowaną w domach nie tylko młodych ludzi.

Beton architektoniczny ma obecnie szerokie zastosowanie, może służyć jako płyta betonowa na ścianę, betonowe elementy dekoracyjne, schody, blaty kuchenne i łazienkowe, a nawet wykonuje się z niego kominki.

Zalety betonu architektonicznego

Beton architektoniczny ma wiele zalet. Nie tylko możliwość jego wszechstronnego zastosowania, korzyści jest znacznie więcej. Beton architektoniczny:

• ma wysoką jakość,
• jest wytrzymałym materiałem, odpornym na działanie czynników atmosferycznych,
• jest solidny,
• cechuje się niską nasiąkliwością,
• wyróżnia się długotrwałością koloru,
• łatwo poddaje się obróbce,
• jest nieskomplikowany w montażu,
• nie wymaga pielęgnacji,
• jest niepalny,
• charakteryzuje się wysoką estetyką wykonania,
• nie koroduje.