Zadaszenia basenowe sposobem na przedłużenie okresu kąpielowego

Basen w ogródku już dawno przestał być synonimem wielkiego bogactwa i luksusem, na który stać jedynie nielicznych – obecnie możliwe jest zbudowanie własnego basenu przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Oddzielnym problemem pozostaje fakt, że Polska nie jest krajem, w którym można korzystać z ogrodowego baseny przez większą część roku – lato trwa krótko, w dodatku pogoda jest bardzo zmienna, okresy gwałtownych opadów deszczu i chłodu mieszają się z krótkimi epizodami upałów, podczas których najchętniej korzystamy z basenu. Na szczęście istnieje również metoda radzenia sobie z niedogodnościami klimatu – jest nią instalacja zadaszenia basenowego.

Czym jest zadaszenie basenowe?

Zadaszenie basenowe to – jak sama nazwa wskazuje – konstrukcja, która pełni rolę dachu nad basenem. Najczęściej ma ono formę zbliżoną do niskich tuneli ogrodniczych – wzdłuż basenu montowane są szyny, na których umieszcza się poszczególne segmenty „tunelu”. Dzięki szynom możliwie jest swobodne przesuwanie segmentów, składanie ich i rozkładanie w zależności od potrzeb i warunków. Niektóre modele zadaszeń są niskie i płaskie, inne są wyższe i dają znacznie więcej przestrzeni nad powierzchnią basenu. Wyposażone są one w drzwiczki, przez które można bez problemu wskoczyć do wody i wyjść na brzeg. Materiałem wykorzystywanym do produkcji zadaszenia jest pleksiglas, stanowiący przezroczyste wypełnienie każdego segmentu – ich ramy wykonywane są z aluminium.

Zastosowanie zadaszenia basenowego

Montaż zadaszenia basenowego przynosi wiele korzyści. Pierwszą z nich i zdecydowanie najważniejszą jest znaczne przedłużenie okresu kąpielowego. Segmenty zadaszenia charakteryzują się wysoką absorbcją i izolacyjnością ciepła – krótko mówiąc, woda w basenie nagrzewa się od słońca padającego przez pleksiglas i wolniej oddaje swoje ciepło otoczeniu np. w nocy. Wiąże się to ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania wody. Pozostałymi zaletami zadaszeń są:

  • Ochrona przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, takimi jak opadające liści, owady, pyłki roślinne, kwaśne deszcze – co za tym idzie zmniejszają się koszty i czas oczyszczania basenu oraz ilość zastosowanej chemii basenowej
  • Zmniejszenie parowania wody
  • Zabezpieczenie konstrukcji basenu przez wpływem promieniowania UV

Na polskim rynku istnieje kilka firm, oferujących wysokiej klasy zadaszenia basenowe. Jedną z nich jest firma Wodex.