Zabezpieczenie przed przecięciem. Kompleksowa ochrona siatek metalowych

Siatka metalowa stanowi ochronę samą w sobie, jednak można ją sforsować – np. przez przecięcie ostrym narzędziem. Takim działaniom da się zapobiec, stosując nowoczesne systemy ochrony obwodowej. Przykładem służy system SERIR 50, dedykowany ogrodzeniom z siatki metalowej. Po zainstalowaniu na granicy obiektu, technologia SERIR gwarantuje całodobową ochronę, a jednocześnie nie ogranicza swobody poruszania się w obrębie ogrodzenia.

Elementy składowe systemu SERIR

System bezpieczeństwa SERIR 50 składa się z czujników reagujących na próbę przecięcia oraz bezpośredniego sforsowania ogrodzenia. Czujniki nadają się do instalacji w różnych typach siatek w rolkach – m.in. ślimakowych i zgrzewanych. Maksymalna strefa detekcji sięga długości 50 metrów (stąd właśnie wzięła się nazwa systemu), co pozwala na precyzyjną identyfikację odcinka, na którym doszło do usiłowania włamania.

Jak to działa?

Działanie systemu opiera się na czujnikach piezoelektrycznych z masą bezwładnościową, które wyczuwają drgania metalowej siatki podczas próby włamania – przecięcia, wspięcia się, forsowania itp. Czujnik poddany naprężeniu generuje niewielki impuls elektryczny, a masa bezwładnościowa wzmacnia skutki działania naprężenia, zwiększając czułość detektora – komentuje specjalista łódzkiej firmy ATLine, projektującej, wykonującej i sprzedającej profesjonalne systemy alarmowe.

Zalety systemu

Detektory SERIR 50 znajdują użytek przy ochronie zewnętrznej budynków, w związku z czym są dostosowanie do funkcjonowania w rozmaitych warunkach atmosferycznych. Element czuły jest dodatkowo zabezpieczony – uszczelniony żywicą epoksydową i chroniony obudową odporną na promienie UV oraz skrajne temperatury, od -40° do +80 °C. Ryzyko awarii jest naprawdę minimalne, m.in. z uwagi na nieobecność elementów elektronicznych. Czujniki nie są też podatne na zakłócenia pola elektromagnetycznego. Wszystko to czyni z nich idealne rozwiązania ochrony obwodowej.