Wykonanie elewacji – co warto wiedzieć?

Elewacja, nazywana czasem również licem, to zewnętrzna strona ścian naszego domu. Od tego, jak zostanie wykonania, zależy nie tylko estetyka budynku, ale też komfort mieszkania w nim. Dla uzyskania efektownej, ale również solidnej elewacji potrzebne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz wykorzystanie umiejętności doświadczonych fachowców. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się wykonać elewację.

Materiał na elewację

Wybór materiałów elewacyjnych jest obecnie bardzo szeroki. Poza tynkami do wyboru mamy różnego rodzaju kamienie elewacyjne, cegły, płyty betonowe i drewniane okładziny. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, których powinniśmy być świadomi przed podjęciem decyzji o zakupie. Przykładowo tynki są tanie i bardzo dobrze dostępne, wśród nich znajdziemy produkty odznaczające się zróżnicowanymi parametrami, np. pod względem odporności na wilgoć i zmienne temperatury. Z drugiej strony nie są najbardziej estetycznym tworzywem, charakteryzuje je podatność na zabrudzenia, które szczególnie widoczne są na białych ścianach. Płytki klinkierowe, drewno czy beton architektoniczny potrafią nadać elewacji eleganckiego wyglądu, są przy tym bardzo odporne na działanie czynników środowiskowych – ich minusem jest jednak bardzo wysoka cena. Zanim zdecydujemy się na dany materiał, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną i zweryfikować nasze możliwości finansowe.

Docieplanie budynku

Jeśli wykonywanie elewacji łączy się z docieplaniem budynku, powinniśmy fakt ten zgłosić do odpowiedniego Wydziału Architektury – mówi przedstawiciel firmy Mab-Bud.

Do zgłoszenia należy dołączyć informację na temat terminu prac oraz ich plan. Jeśli w przeciągu 30 dni od zgłoszenia nie otrzymamy odpowiedni odmownej, możemy przystąpić do realizacji. Materiałami najpowszechniej wykorzystywanymi w docieplaniu są wełna mineralna oraz styropian, choć na rynku dostępne są również inne tworzywa – przy wyborze należy zwrócić uwagę na ich parametry, między innymi stosunek grubości do współczynnika przepuszczalności cieplnej.

Błędy przy wykonywaniu elewacji

W trakcie wykonywania elewacji wiele rzeczy może pójść źle. Najczęstsze błędy to nieprawidłowe przygotowanie podłoża (kurz, pył i inne zanieczyszczenia obniżają przyczepność materiałów), rozpoczynanie prac o niewłaściwej porze roku, brak odpowiedniej konserwacji położonej elewacji.  Tego typu błędów możemy uniknąć zatrudniając do wykonania prac ekipę profesjonalistów, taką jak firma Mab-Bud. Zanim zatrudnimy ekipę, dokładnie zaplanujmy wszystko. Jeśli chcemy wykonać efektowną elewację z wykorzystaniem wielu materiałów, przyda nam się pomoc architekta. Nie dobierajmy materiałów na podstawie chwilowego impulsu – elewacja ma nam służyć i dobrze wyglądać przez długie lata.

śr. ocena 5 / głosów 5