Jak wybrać schody strychowe

Strych jest miejscem, które jest używane stosunkowo rzadko, dlatego nie trzeba mieć do niego dostępu cały czas – zwłaszcza że często strych jest również wyjściem na dach, co może być niewskazane, gdy mamy ciekawskie dzieci. W związku z tym schody prowadzące na strych i na dach powinny przede wszystkim spełniać określone funkcje. Czym powinniśmy się kierować, wybierając schody strychowe?

Przede wszystkim – funkcjonalność

Schody strychowe, w przeciwieństwie do zwykłych, codziennie używanych schodów, mają być przede wszystkim użyteczne. Oczywiście nie znaczy to, że nie mamy zwracać uwagi na ich wygląd, ale w żadnym razie nie powinien być to czynnik decydujący. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy i w jaki sposób takie schody się składają – bo o ile faktycznie nie wchodzimy często na strych, to składanymi schodami możemy zaoszczędzić dużo miejsca w pokoju. Najczęściej wybierane są trzy typy schodów:

  • Segmentowe składane – ich budowa polega na połączeniu kilku segmentów, które nakładają się na siebie lub wsuwają jeden w drugi;
  • Harmonijkowe – jak nazwa wskazuje, składają się na zasadzie harmonijki. Są one bardzo przydatne w miejscach, gdzie jest mało przestrzeni i rozkładanie poszczególnych segmentów oraz ich rozprostowywanie może być kłopotliwe;
  • Młynarskie – najprostszy rodzaj schodów. Montowane są na stałe i nie chowają się w strychu. Schody młynarskie występują w kilku wersjach ze względu na ich użyteczność: schody kacze, z wysuniętymi dodatkowymi stopniami, schody z barierką drewnianą, i schody zabiegowe. Przydają się w sytuacji, gdy muszą zajmować mało miejsca i wtapiać się w otoczenie, a jednocześnie zapewnić stały dostęp do strychu.

 

Wybierając schody strychowe, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czy mamy miejsce na ich rozłożenie (a po rozłożeniu – miejsce, żeby móc swobodnie na nie wejść) oraz nad tym, czy przydadzą nam się dodatkowe poręcze  –  które, nawiasem mówiąc, w świetle prawa powinny być montowane w każdych takich schodach.

Po drugie – akcesoria

Prawie zawsze jest natomiast montowane wycieplenie na klapie zamykającej schody. Jednak najczęściej jest to wycieplenie symboliczne, dlatego warto wziąć pod uwagę schody z prostą, nieocieploną klapą, a potem wycieplić ją samemu. Mamy wtedy też możliwość zamontowania klapy z ochroną przeciwpożarową. Innym dodatkiem, który może nam dać wiele korzyści, jest uszczelka poprawiająca szczelność zamknięcia klapy. Wbrew pozorom, może przez nią uciekać bardzo dużo ciepła, zwłaszcza jeśli na strychu jest dużo chłodniej niż w reszcie domu. Jeżeli zaś strych i schody są często używane, to warto pomyśleć też o barierkach zamontowanych na górze schodów, które zabezpieczą nas (lub nasze dzieci) przed wpadnięciem w „dziurę” w postaci wycięcia na klapę schodów. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, jakie schody sprawdzą się u nas najbardziej – możemy zawsze poradzić się osób, które je montują, np. firmy Ambit – rada fachowca zawsze jest na wagę złota.