Wybór dobrego geodety

Geodeta głównie kojarzy się ze wszelkimi pracami przy podziale i pomiarze gruntów. Każdy, kto zamierza budować dom, powinien pamiętać, że musi skorzystać z usług ekipy budowlanej, a także współpracować z geodetą przy budowie domu i po jego zakończeniu. Geodeta wykona potrzebne pomiary i mapy, które niezbędne są przy budowie domu. Jak zatem znaleźć dobrego geodetę, który wykona dobrze prace?

geodeci

Gdzie szukać geodety?

Pierwsza myśl – wśród znajomych, którzy korzystali z usług geodety przy budowie domu. Poza tym warto poszukać informacji na stronach internetowych. Większość firm geodezyjnych prowadzi swoje strony w internecie, gdzie umieszczają informacje o usługach. Najlepiej szukać firm, które działają w okolicy, ponieważ miejscowi geodeci znają teren i wiedzą o aktualnym stanie map interesujących nas gruntów. Warto też wybrać geodetę z doświadczeniem, który wykonana powierzone mu prace właściwie.

Jakie uprawnienia ma geodeta?

Ważną kwestią jest to, by współpracować z geodetą, który posiada uprawnienia wydane przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Uprawnienia nadawane są w siedmiu zakresach tematycznych. Budującemu dom wystarczy geodeta, który ma uprawnienia pierwszego i drugiego zakresu. Dokumenty geodety bez uprawnień są nieważne, dodatkowo mogą przysporzyć jedynie wielu kłopotów.

Czy geodeta dba o nowoczesny sprzęt?

Doświadczenie geodety jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na precyzyjne wykonywanie prac. Niewłaściwe wyznaczenie działki może doprowadzić do sąsiedzkich kłótni czy naliczania zbyt wysokich podatków. Poza tym ważną kwestią jest to, by geodeta pracował na nowoczesnym sprzęcie, który zapewni mu dokładność pomiarów, co jest szczególnie istotne przy pracach geodezyjnych. Z nowoczesnym sprzętem radzą sobie lepiej młodzi geodeci, a więc oni także mogą dobrze wykonać pomiary. Najlepiej więc wybrać firmę, która zatrudnia doświadczonych i młodych geodetów.

Jaka jest cena za usługi geodezyjne?

Głównym wyznacznikiem cennika prac geodezyjnych jest ilość i czas wykonywanych prac. Duże znaczenie ma także stan prawny nieruchomości. Jeżeli nieruchomości nie posiada księgi wieczystej, wówczas cena rośnie. Wycena pracy geodety zależy od wielu czynników, a więc należy ustalić opłatę przed wykonaniem prac. Nie oznacza to jednak, że nie można ustalić orientacyjnej ceny usługi i wówczas ją negocjować.

Czy warto korzystać z gotowych rankingów?

Wybierając dobrego geodetę, warto przejrzeć kilka ofert i dopiero wówczas zdecydować o wyborze właściwego geodety. Ułatwieniem jest skorzystanie z gotowych zestawień, które są przygotowane przez osoby orientujące się w branży. Przykładowo w Rankingu geodetów aleRanking zestawione są polecane firmy geodezyjne na podstawie zebranych opinii, doświadczenia firm czy certyfikatów. Sprawdź, które firmy zdobyły najwięcej punktów i wybierz solidne usługi.