Właściwości i zastosowanie wylewki betonowej

Beton to zdecydowanie jeden z najważniejszych materiałów stosowanych współcześnie w branży budowlanej. Jednym z wielu jego zastosowań jest wykonywanie tak zwanej wylewki betonowej, która służy między innymi jako podkład dla wierzchnich warstw podłogi w domach lub posadzka w garażach i obiektach przemysłowych. Jak wykonywana jest wylewka, jakie są jej pożądane właściwości? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Skład wylewki betonowej

Pod względem składu wylewki betonowe znacząco różnią się od betonu służącego do wykonywania fundamentów pod domy lub prefabrykowanych betonowych elementów konstrukcyjnych. Do jej wytworzenia wykorzystuje się starannie dobrane cementy portlandzkie, wypełniacze kwarcowe oraz inne składniki, wpływające na właściwość gotowej wylewki, np. łatwość rozprowadzania czy wytrzymałość na ściskanie. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów gotowych mieszanek na wylewkę lub przygotować ją samodzielnie z odrębnych składników, należy jedna pamiętać o zachowaniu bardzo dużej precyzji – niedokładne dozowanie składników będzie miało wpływ na właściwości wylewki. Sypką mieszankę należy rozrobić przy użyciu wody – gotowa wylewka powinna mieć płynną, jednolitą konsystencję przypominającą nieco błoto.

Tylko taka konsystencja umożliwia równomierne rozprowadzenie na powierzchni podłogi i uzyskanie idealnie poziomej nawierzchni – zwraca uwagę przedstawiciel firmy Posadzki Przemysłowe sp. z o.o.

Odpowiednia wilgotność wylewki sprawia, że wykonana nawierzchnia schnie bardzo powoli, dzięki czemu nie ma tendencji do kurczenia się i pękania.

Po ułożeniu wylewka wymaga zraszania wodą. Pełną wytrzymałość mechaniczną osiąga po około 28 dniach od momentu ułożenia.

Zastosowanie wylewki betonowej

Głównym zastosowaniem wylewek betonowych jest wykonywanie równego, stabilnego podłoża w obiektach mieszkalnych, przemysłowych, gospodarczych czy piętrowych garażach.

– Takie podłoże jest niezbędne do wykonywania kolejnych warstw podłogi, np. poprzez ułożenie płytek ceramicznych. Wynika to między innymi z faktu, że na nierównym podłożu wierzchnie warstwy podłogi są bardziej narażone na uszkodzenia w wyniku nacisku lub też zbierającej się pod nimi wilgoci. Jednolita struktura wylewki oraz jej wypoziomowanie zapobiega takiej ewentualności.

O konkretnym zastosowaniu wylewki decyduje w dużej mierze jej skład i wynikające z niego właściwości produktu. Przykładowo wylewki odznaczające się mrozoodpornością mogą być stosowane w obiektach takich jak piętrowe garaże, w których ze względu na otwartą konstrukcję panuje często niska temperatura.

śr. ocena 5 / głosów 5