Wkład kominowy a przekrój komina

Wkład kominowy to bardzo dobry sposób na modernizację istniejącego systemu kominowego lub na szybką i sprawną budowę nowego komina. Dzięki łatwym do połączenia elementom nie ma żadnych problemów z uzyskaniem odpowiedniej szczelności i wytrzymałości. Zakupiony wkład kominowy musi jednak odpowiadać kilku kluczowym wymogom, w tym dotyczącym jego rozmiarów. Dlaczego wymiary wkładu kominowego są tak ważne? […]

przekrój komina

Wkład kominowy to bardzo dobry sposób na modernizację istniejącego systemu kominowego lub na szybką i sprawną budowę nowego komina. Dzięki łatwym do połączenia elementom nie ma żadnych problemów z uzyskaniem odpowiedniej szczelności i wytrzymałości. Zakupiony wkład kominowy musi jednak odpowiadać kilku kluczowym wymogom, w tym dotyczącym jego rozmiarów.

Dlaczego wymiary wkładu kominowego są tak ważne?

Wybór odpowiedniego wkładu kominowego wymaga uwzględnienia wielu parametrów istotnych dla prawidłowego działania całego systemu odprowadzania spalin. Charakterystyka zastosowanego rozwiązania powinna odpowiadać zarówno typowi używanego pieca, jak i konstrukcji budynku, w którym ma być zastosowany. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku modernizacji istniejącej instalacji grzewczej i kominowej – informuje specjalista z firmy Tanie Kominy, która zajmuje się dostarczaniem nowoczesnych kominów i wkładów kominowych.

Wkład kominowy powinien być przystosowany do rodzaju używanego kotła. W przypadku kotłów gazowych i olejowych najważniejszą cechą wkładu będzie odporność na działanie kwasów zawartych w kondensacie, który może osadzać się na ściankach wewnętrznych. Dla kotłów na paliwa stałe, czyli opalanych węglem kamiennym lub drewnem w postaci brykietów czy pelletu równie istotna będzie wytrzymałość na wysoką temperaturę.

Ponieważ zadaniem komina jest sprawne wyprowadzanie na zewnątrz budynku wszystkich powstających gazów, bardzo istotnym parametrem jest również odpowiedni ciąg. By instalacja mogła pracować z właściwą wydajnością, powstające gazy muszą się swobodnie unosić ku górze, za sprawą różnicy ciśnień wywołanej inną gęstością chłodniejszego powietrza atmosferycznego i ogrzanych spalin. Jedną z kluczowych właściwości wkładu kominowego, która umożliwia zapewnienie prawidłowego ciągu, jest jego średnica wewnętrzna.

Dopasowanie wielkości wkładu kominowego do istniejącego przewodu

Producenci kotłów podają zawsze średnicę komina, do którego powinno być podłączone urządzenie. Najprostszym sposobem na spełnienie tych wymogów jest zakup wkładu kominowego o odpowiedniej średnicy. Niestety, może się zdarzyć, że wymagana wielkość jest większa niż przekrój przewodu kominowego. Sytuacja taka nie jest jednak bez wyjścia.

W przypadku, gdy istniejący komin ma przekrój prostokątny wyjściem może być zastosowanie wkładu owalnego zamiast okrągłego. Daje to możliwość uzyskania wymaganego większego światła wkładu, a zarazem umożliwia „zmieszczenie się” w określonych wymiarach.

Jeśli komin jest kwadratowy, lecz jego wymiary są mniejsze niż wymagany przez producenta kotła przekrój, dobrym wyjściem może być budowa komina zewnętrznego. Jest to o wiele mniej kłopotliwe niż demontaż i budowa nowego przewodu kominowego.

śr. ocena 5 / głosów 1