Topografia działki budowlanej – o czym nam mówi?

Teren, na którym znajduje się działka budowlana, powinien umożliwiać wzniesienie obiektu i zapewniać mu solidną podstawę. Wybierając działkę budowlaną, warto się przyjrzeć jej topografii. Jaki wpływ na inwestycję mają ukształtowanie i budowa geologiczna terenu? Jakie cechy działki sprawiają, że nadaje się ona pod budowę, a jakie mogą ją utrudniać lub podnieść jej koszty?

Działka budowlana na trudnym terenie – czy warto?

Obszary o urozmaiconej topografii mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Wszelkie wzniesienia i spadki terenu dodają mu uroku. Niestety, to, co interesujące wizualnie, nie zawsze jest użyteczne i bezpieczne.

Duże spadki terenu znacząco utrudniają budowę – mówi specjalista reprezentujący Osiedle Nowy Horyzont w Kobylance pod Szczecinem. – Koszty wybudowania domu na dużych nierównościach są wyższe, a prace trwają dłużej i są bardziej skomplikowane. Nie bez powodu największym zainteresowaniem deweloperów cieszą się płaskie działki. Dają one większą pewność stabilności konstrukcji i minimalizują koszty projektów, przygotowania terenu oraz prac. Łatwiej też pielęgnować ogród czy spędzać czas na płaskim terenie.

Nierówności terenu można do pewnego stopnia zniwelować, jednaj nie zawsze da się to zrobić całkowicie. Tam, gdzie zachodzi ryzyko osuwania się gruntu, potrzebne jest jego wzmocnienie. To kolejne koszty. Decyzję o tym, czy warto w to iść, najbezpieczniej jest podjąć w konsultacji z geodetą, projektantem oraz ewentualnym wykonawcą prac ziemnych i budowlanych.

Uwarunkowania geologiczne i inne na działce budowlanej

Duży wpływ na to, jak przebiegną prace i jak będzie się żyło w domu na „trudnej” działce, mają struktura gleby, warunki lokalne oraz przeszłość terenu.

Jeśli ziemia jest rzadka, luźna, wznoszenie na niej budynku musi być poprzedzone wzmocnieniem gruntu, np. ubiciem go albo wymianą na gęstszy typ gleby. W przeciwnym razie dom nie będzie miał stabilnego oparcia i będzie się powoli zagłębiał w gruncie. Jeśli dodatkowo teren jest pochyły, uszkodzenie konstrukcji staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Kolejna rzecz dotycząca topografii działki, na którą należy zwrócić uwagę, to warunki przyrodnicze. Tereny zalewowe, osuwiskowe czy też nadmiernie wilgotne nie są idealnym miejscem do życia, ponieważ są szczególnie zagrożone klęskami żywiołowymi, a w najlepszym razie „drobnymi” niedogodnościami, takimi jak lokalne podtopienia czy wieczne zawilgocenie piwnicy.

Podobnie rzecz ma się z terenami po szkodach górniczych. Dawne kopalnie i kamieniołomy wyglądają interesująco, ale nie stanowią stabilnego podłoża pod budowę domu. Są szczególnie podatne na osuwanie się i gromadzenie wody, chyba że inwestor dołożył wszelkich starań, aby ustabilizować teren, usunąć zagrożenia i zaoferować nabywcom pełnowartościowe działki budowlane. Zdecydowanie prościej jest jednak wybrać działkę na terenie naturalnie stabilnym i bezpiecznym.

śr. ocena 5 / głosów 5