Jak szybko można postawić dom z drewna

Budowanie domu to dla wielu z nas jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Zdarza się jednak, że notoryczne przeciąganie się budowy w czasie wiele odbiera z tej przyjemności. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest postawienie domu z drewna; jest to nie tylko szybkie, ale też tańsze i bardziej efektywne. Jak szybko można postawić taki dom?

Bardziej ekonomiczne

Domy z drewna stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie tylko dlatego, że ich postawienie trwa nieporównywalnie krócej od domów murowanych (zajmuje raptem 2-3 miesiące), ale też takie domy są na co dzień bardziej ekonomiczne i wydajne; łatwiej je ogrzewać, naprawiać, przebudowywać. Tak krótki czas wynika z tzw. suchej technologii stawiania, która polega na łączeniu gotowych elementów za pomocą gwoździ, spawów i specjalnych łączeń. Nie ma tutaj stawiania cegły po cegle. W dodatku nie ma problemów z dostaniem materiałów konstrukcyjnych, gdyż drewno jest wszędzie łatwo dostępne. Domy z drewna mają też tę zaletę, że można w nich zamieszkać w dniu zakończenia konstrukcji – nie trzeba czekać z wprowadzeniem się do momentu wyschnięcia całości, jak w przypadku domu murowanego.

Choć zdarzają się też domy z drewna, które można postawić w ciągu… tygodnia lub dwóch. Oczywiście nie należy traktować tego jako standardowy czas, bo wszystko zależy od ekipy montującej, od wielkości domu i jego kształtu. Jednak jeszcze dobitniej unaocznia nam to różnicę między domem murowanym a drewnianym.

Zalety domów drewnianych

W dodatku domy drewniane – w przeciwieństwie do murowanych – można stawiać również zimą, ponieważ drewno używane do ich konstruowania jest sezonowane. Domy drewniane, z racji wspomnianej przed chwilą konstrukcji polegającej na łączeniu gotowych elementów można bardzo łatwo i szybko modernizować: dodawać pomieszczenia, wymieniać elementy, naprawiać. Oczywiście szybkość takiej przebudowy jest błyskawiczna, a koszt niski – w przeciwieństwie do domów murowanych, gdzie każda modernizacja to skomplikowana operacja. Domy drewniane mają też coś, czego nie ma żaden dom murowany: zdolność do samoregulacji wilgotności i tworzenia własnego mikroklimatu. Zatem oprócz szybkości, wydajności i niższej ceny otrzymujemy również zdrowie. Warto jednak kupować domy drewniane u sprawdzonych producentów, którzy oferują różne warianty konstrukcyjne i cenowe, jak np. firma ITS-Koszalin.