Sufity podwieszane dobrym rozwiązaniem do aranżacji powierzchni biurowych

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych w łatwy sposób maskują wszelkie nierówności i ukrywają instalacje. To praktyczne rozwiązanie do biur, w których często ilość instalacji elektrycznych jest znaczna. Sufit tego typu obniża pomieszczenie, przez co staje się ono bardziej przytulne dla pracowników. Płyty gipsowo-kartonowe najłatwiej jest zamocować na specjalnych profilach stalowych, które podtrzymują całą konstrukcję. Jak buduje się sufit tego typu?

Praktyczne rozwiązanie do biura

W suficie podwieszanym chętnie umieszczamy oświetlenie punktowe lub belki świetlówkowe. Możemy umieścić w nim także taśmy z oświetleniem LED, które są modnym i praktycznym rozwiązaniem. Między stropem a sufitem z płyt gipsowo-kartonowych możemy ukryć nieestetyczne instalacje, które oszpecałyby pomieszczenie. Chodzi nie tylko o instalacje elektryczne, ale także o rury instalacji C.O., rury wodne, kanalizacyjne i przewody wentylacyjne. Sufit podwieszany dodatkowo wycisza pomieszczenie – w blokach mieszkaniowych to dobre rozwiązanie, gdy mieszka nad nami sąsiad, który lubi słuchać głośnej muzyki lub po prostu często hałasuje. Wtedy należy zamontować płyty dźwiękochłonne lub między płytami g-k a stropem, umieszcza się izolację akustyczną. Najcieńsza konstrukcja sufitu podwieszanego wraz z okładziną to 4,5-5 cm. Kiedy budujemy sufit podwieszany?

Pytamy w firmie projektującej biura Interbiuro z Warszawy. W nowo budowanych budynkach sufit montuje się po otynkowaniu ścian wewnętrznych i po zrobieniu wylewek pod podłogi. W budynku powinny być już wstawione okna, a temperatura w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 10ºC. Jeśli planujemy umieszczenie w suficie oświelenia, trzeba je najpierw zaprojektować, rozplanować i doprowadzić do danych punktów zasilanie.

Montaż sufitu podwieszanego

Płyty gipsowo-kartonowe to okładzina sufitu. Są one przykręcane do tzw. rusztu drewnianego lub metalowego, który mocowany jest do stropu. Najpopularniejsze są ruszty z profili ze stali ocynkowanej, które mają w kompletach wszystkie potrzebne akcesoria. Mamy dwa rodzaje profili: CD, profile sufitowe oraz UD, profile przyścienne. Profile UD montowane są do ściany, by stabilizować poziome profile CD. Rozstaw tych drugich zależy od grubości i układu płyty. Mamy kilka głównych rodzajów konstrukcji z profili. Pojedyncze konstrukcja sprawdza się w niskich pomieszczeniach, w których chcemy jedynie zamaskować nierówności na suficie. Można do niej zamontować lekkie oprawy oświetleniowe. Drugim rodzajem jest konstrukcja krzyżowa, jednopoziomowa. Najlepiej sprawdza się w korytarzach i wąskich pomieszczeniach, więc niekoniecznie jest odpowiednia do przestronnego biura. Jest to ruszt sztywniejszy niż ruszt pojedynczy i można na nim układać izolację akustyczną. Minimalna wysokość podwieszenia w tym przypadku wynosi 15 cm. Sufit podwieszany do biura najlepiej jest wykonać na krzyżowej, dwupoziomowej konstrukcji z profili. Łatwo się ją montuje, poziomuje i jest to konstrukcja uniwersalna, która nadaje się zarówno do małych, jak i dużych powierzchni. Grubość konstrukcji jest nieco grubsza niż w przypadku omówionych wcześniej. Jak najbardziej sprawdzi się w biurze, w którym chcemy zamontować dużo oświetlenia.