Kiedy stosuje się w kominach wkłady owalne

Wybierając wkład kominowy, musimy rozważyć zasadniczo dwie kwestie: kształt jego przekroju oraz materiał, z którego wkład ów wykonano. Drugi czynnik zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj paliwa będzie w danej instalacji spalany. Jeśli natomiast chodzi o przekrój wkładu, to ten dobieramy pod kątem zmaksymalizowania efektywności do przekroju samego komina.

Wkłady kominowe, oprócz tego, że dzielą się z reguły na żaroodporne oraz kwasoodporne, występują w postaci okrągłej lub owalnej. Chodzi oczywiście o to, jaką figurę geometryczną zobaczymy, spoglądając na przekrój wkładu. Jeżeli jest to okrąg, z powodzeniem zastosujemy taki wkład w kominach o przekroju kwadratowym. To bodaj jedyna sytuacja, w której wkład okrągły jest lepszym rozwiązaniem niż wkład owalny.

Optymalne wykorzystanie przepustowości

Ten ostatni znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie użycie wkładu okrągłego okazałoby się nieoptymalne.

Czyli na przykład w kominie, w którym jego średnica nie pozwoliłaby na osiągnięcie zadowalającej przepustowości – mówi specjalista z remontującej kominy firmy Komino.

Wkład okrągły w istotny sposób zawęziłby na przykład światło komina o przekroju prostokątnym.

W takich kominach instaluje się więc maksymalnie wykorzystujące ich przekrój wkłady owalne, co znacznie zwiększa efektywność odprowadzania dymu. W niektórych sytuacjach zaś to sam producent kotła zastrzega, że instalacja dostarczanego przezeń urządzenia nie będzie możliwa z wykorzystaniem wkładu okrągłego.

Podczas remontu starego komina

Montaż wkładu kominowego o przekroju owalnym często też ma miejsce w momencie renowacji już istniejącego, starego komina bądź przy uszczelnianiu wkładu wykonanego z cegły i podobnych materiałów. Większość stawianych dawniej kominów ma przekrój prostokątny, ale nie jest to jedyny powód, dla którego wybiera się takie rozwiązanie.

Dzięki instalacji owalnego wkładu kominowego często jesteśmy bowiem w stanie uniknąć konieczności frezowania, tj. mechanicznego powiększania średnicy komina. Jest to operacja mniej kosztowna niż rozebranie komina i murowanie go od nowa, ale jeśli nie ma potrzeby jej przeprowadzać, tym lepiej dla nas. W pewnych przypadkach nie sposób się bez frezowania obejść, jednak zazwyczaj wstawienie owalnego wkładu w zupełności wystarcza, aby uszczelnić przewód i zagwarantować optymalną efektywność spalania.