Środki do impregnacji betonu. Charakterystyka

Impregnacja betonu architektonicznego jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej beton będzie się charakteryzował dużą wytrzymałością oraz będzie się doskonale prezentował. Zastosowanie betonu architektonicznego w dzisiejszych czasach jest bardzo duże. Jest on często stosowane zarówno jako materiał użytkowy, jak i jako element dekoracyjny. W artykule dokładniej opisujemy, dlaczego tak istotne jest dokładne zaimpregnowanie betonu oraz jakie są obecnie dostępne rodzaje impregnatów.

W jakich celach stosowane są impregnaty do betonu?

Zastosowanie impregnatów do zabezpieczania betonu użytego wewnątrz i na zewnątrz budynków znacznie zwiększa jego żywotność oraz chroni go przed negatywnym działaniem wilgoci, zmian temperatur czy silnych promieni słonecznych.  Oprócz tego pokrycie betonu odpowiednimi impregnatami pozwala na polepszenie jego wyglądu. Za pomocą impregnatów możemy nadać betonowi dodatkowy połysk, a nawet zmienić jego kolor. Jeżeli taki jest nasz cel, musimy jednak zastosować specjalne impregnaty koloryzujące.

Rodzaje impregnatów do betonu

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego Chemia24.pl:

Większość dostępnych na rynku impregnatów do betonu to środki hydrofobowe, które są przeznaczone do dodatkowej ochrony betonu znajdującej się na zewnątrz budynków. Takie środki chronią beton przede wszystkim przed negatywnym działaniem wilgoci oraz panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Inne rodzaje impregnatów do betonu są przeznaczone do ochrony betonu stosowanego wewnątrz pomieszczeń. Te środki stosuje się jednak wcześniej, czyli jeszcze w trakcie tworzenia zaprawy.

Wśród oferowanych obecnie impregnatów i środków do konserwacji betonu znajduje się wiele różnego rodzaju produktów. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane rodzaje impregnatów do betonu:

  • Impregnaty do znajdujących się na zewnątrz powierzchni betonowych – Takie impregnaty charakteryzują się przede wszystkim właściwościami hydrofobowymi, czyli chronią beton przed działaniem wilgoci. Oprócz tego mają także za zadanie ochronę materiału przed bardzo niskimi temperaturami oraz przed działaniem soli, kwasów, olejów i tłuszczów.
  • Impregnaty mające za zadanie chronić beton przed korozją biologiczną — Specjalne preparaty, których stosowanie ma na celu ochronę betonu przed rozwojem pleśni, grzybów i bakterii. Tego typu impregnaty często stosuje się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń.
  • Impregnaty koloryzujące do betonu – Czyli tzw. farby do betonu.  Rodzaj impregnatów, który najczęściej jest stosowany do posadzek betonowych oraz do betonu architektonicznego stosowanego wewnątrz pomieszczeń. Tego rodzaju impregnaty umożliwiają nie tylko zmianę koloru betonu, ale również zabezpieczają go np. przed różnymi czynnikami atmosferycznymi.
  • Impregnaty do powierzchni betonowych w połysku i w macie – Specjalne preparaty, które są przeznaczone do stosowania na betonie w połysku lub w macie. Odpowiedni skład i odpowiednie składniki aktywne sprawiają, ze preparaty te nie wpływają negatywnie na nadany betonowi efekt.

W jaki sposób powinno się stosować preparaty do impregnacji betonu?

Impregnacja betonu na zewnątrz budynku nie różni się wiele od dodatkowej impregnacji betonu, który znajduje się wewnątrz pomieszczeń. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie trzeba się zapoznać z instrukcją stosowania danego preparatu, ponieważ sposób impregnacji może się również zależnie od rodzaju stosowanego środka. Impregnacja betonu zazwyczaj umożliwia jego ochronę na okres od kilku do nawet kilkunastu lat. Raz wykonana impregnacja daje wiec długotrwały efekt i będziemy go musieli powtórzyć dopiero po upłynięciu czasu określonego w instrukcji zastosowanego preparatu.

Zazwyczaj impregnat nakłada się na beton przy użyciu wałka lub zwykłego pędzla. W przypadku betonu, który charakteryzuje się bardziej urozmaiconą teksturą, warto jest do tego celu wykorzystać  pistolet natryskowy, który umożliwi dokładniejsze pokrycie betonu impregnatem.

W przypadku impregnacji betonu znajdującego się na zewnątrz budynku, środek impregnujący powinien być nanoszony na fragmenty betonu znajdujące się w  cieniu. Nie powinno być przy tym także zbyt gorąco, optymalna temperatura to pomiędzy 10 a 25 stopni. Impregnacja betonu w cieniu pozwoli nam zobaczyć, w których miejscach nie nałożyliśmy jeszcze impregnatu. Nie będzie po prostu  ryzyka, że zbyt silne promienie słoneczne doprowadzą do szybkiego wyschnięcia nanoszonego środka.

śr. ocena 5 / głosów 5